Instalacja Cakcity Apache jest szybka i łatwa. Wymagane jest tylko podstawowe doświadczenie w konfigurowaniu oprogramowania i systemów operacyjnych. Instalacja jest podzielona na kilka kroków, w których należy wykonać kilka czynności. Po pierwsze, należy ściągnąć i zainstalować Cakcity Apache. Następnie należy skonfigurować Cakcity Apache, aby działał zgodnie z oczekiwaniami. Po skonfigurowaniu Cakcity Apache należy wybrać odpowiednie ustawienia i zapisać je. Ostatnim krokiem jest uruchomienie serwera i sprawdzenie, czy działa poprawnie. Po pomyślnej instalacji Cakcity Apache, można go wykorzystać do tworzenia i hostowania stron internetowych i aplikacji internetowych.
Ostatnia aktualizacja: Ogólna instrukcja instalacji Cakcity Apache
Instrukcja prezentuje instalację Comarch POS od wersji 2021. 0 we współpracy z Comarch ERP Enterprise.
Słownik pojęć
- Comarch ERP Auto Update – narzędzie niezbędne do instalacji produktu Comarch Retail i jego komponentów. Podczas instalacji tworzony jest profil główny. Aplikacja umożliwia tworzenie dodatkowych profili o niezależnej konfiguracji.
- Comarch POS Agent – samodzielna usługa z własną bazą danych, dostarczająca aktualne informacje o stanach magazynowych na każdym stanowisku podczas wystawiania dokumentów
- Usługa synchronizacji – dzięki tej usłudze synchronizacji możliwa jest synchronizacja pomiędzy systemem ERP i aplikacją POS. Nazwę usługi i jej port definiuje się w systemie ERP. Brak usługi uniemożliwia pracę z aplikacją Comarch POS.
Informacje o logach
Szczegółowe informacje o zdarzeniach występujących na stanowisku POS dotyczące samej aplikacji Comarch POS, któregoś komponentu lub usługi, rejestrowane są w plikach txt (logach). Domyślne ścieżki zapisywania logów to:
Uwaga
W przypadku innego profilu niż główny w Comarch ERP Auto Update, ścieżka do pliku loga znajduje się w pliku POS2. exe. config w katalogu Comarch POS.
Wymagania
Aby istniała możliwość zdefiniowania w systemie stanowiska POS, należy:
Informacje ogólne
Kanały sprzedaży łączą się z systemami zewnętrznymi za pośrednictwem adapterów przeznaczonych dla tych systemów. Zadaniem adaptera jest zarządzanie połączeniem z danym systemem zewnętrznym, a także wymiana i synchronizacja danych pomiędzy systemami.
Adapter Comarch POS wymaga:
Do poprawnego działania adaptera wymagane są dodatkowo poniższe biblioteki Java (muszą znajdować się w katalogu lib/ext):
Ta wersja adaptera Comarch POS w systemie Comarch ERP Enterprise jest kompatybilna z:
Od wersji 2021. 0 Comarch POS do współpracy między systemem Comarch ERP Enterprise konieczne jest wykorzystywanie nowego komponentu Comarch POS Agent.
Komponent należy zainstalować za pomocą Comarch ERP Auto Update wraz z instalacją produktu Comarch Retail i komponentu Comarch POS.
Instalacja produktu Comarch Retail wraz z komponentami przy pomocy narzędzia Comarch ERP Auto Update
W pierwszym kroku należy utworzyć nowy profil w Comarch ERP Auto Update. Można to zrobić, wybierając zakładkę Konfiguracja -> przycisk [Profile]. Z tego poziomu widoczne są wszystkie zdefiniowane wcześniej profile.
Podczas definiowania nowego profilu należy podać parametry:
W celu pobrania i instalacji komponentów Comarch POS i Comarch POS Agent, należy na utworzonym profilu w Auto Update dodać produkt Comarch Retail -> oraz dodać do niego komponenty Comarch POS i Comarch POS Agent.
Okno konfiguracji otwierane jest poprzez zaznaczeniu komponentu oraz wybranie z głównego menu przycisku [Konfiguracja]. W oknie należy wprowadzić dane dotyczące połączenia bazy danych odpowiednio dla Comarch POS – baza danych stanowiska POS, dla bazy Comarch POS Agent – baza usługi Comarch POS Agent.
Przycisk [Test połączenia] umożliwia sprawdzenie nawiązania połączenia ze wskazanym serwerem.
Uwaga
Z jednej bazy lokalnej może korzystać tylko jedno stanowisko POS.
Backupy pustych baz znajdują się w folderach pobrania odpowiednich wersji komponentów przez Comarch ERP Auto Update:
Po uprzedniej konfiguracji baz w głównym oknie aplikacji Comarch ERP Auto Update udostępniany jest przycisk [Akcje zaawansowane].
Po wybraniu przycisku otworzy się okno, w którym należy wybrać jedną z dostępnych opcji:
Aktywacja funkcji w aplikacji Konfiguracja
W pierwszym etapie definiowania stanowiska POS w systemie Comarch ERP Enterprise, jest aktywacja funkcji Sprzedaż wielokanałowa oraz funkcji Comarch POS, której dokonuje się w aplikacji Konfiguracja.
Po wybraniu aplikacji Konfiguracja w pierwszym kroku należy użyć przycisku [Funkcje] w celu wyświetlenia listy dostępnych funkcji. W drugim kroku należy odnaleźć na liście funkcję Sprzedaż wielokanałowa. W ostatnim kroku należy włączyć parametr Aktywne.
Comarch POS to funkcja należąca do obszaru Sprzedaży wielokanałowej; jej aktywacja odbywa się analogicznie. Trzeba pamiętać, że najpierw należy włączyć parametr Aktywne dla sprzedaży wielokanałowej.
Niezbędna konfiguracja funkcji Sprzedaż wielokanałowa
W celu dokonania niezbędnej konfiguracji sprzedaży wielokanałowej, należy przejść do aplikacji Konfiguracja -> obszar Sprzedaż wielokanałowa -> funkcja Ogólne. pl/cee/wp-content/uploads/2022/03/2. png" alt="" width="1911" height="884" srcset="https://pomoc. png 1911w, https://pomoc. pl/cee/wp-content/uploads/2022/03/2-300x139. pl/cee/wp-content/uploads/2022/03/2-1024x474. pl/cee/wp-content/uploads/2022/03/2-768x355. pl/cee/wp-content/uploads/2022/03/2-50x23. pl/cee/wp-content/uploads/2022/03/2-1536x711. pl/cee/wp-content/uploads/2022/03/2-920x426. pl/cee/wp-content/uploads/2022/03/2-600x278. pl/cee/wp-content/uploads/2022/03/2-320x148. png 320w" sizes="(max-width: 1911px) 100vw, 1911px"/>
Użytkownik powinien określić wpisy w polach:
Niezbędna konfiguracja funkcji Comarch POS
Po wykonanej aktywacji funkcji Comarch POS z poziomu Konfiguracja -> Funkcje -> Comarch POS użytkownik powinien określić niezbędne parametry, aby istniała możliwość zdefiniowania w systemie stanowiska POS:
Szczegółowy opis parametrów dostępnych w konfiguracji znajduje się tutaj.
Definiowanie kanału sprzedaży dla Comarch POS
Dla współpracy Comarch ERP Enterprise z Comarch POS, niezbędne jest zdefiniowanie kanału sprzedaży, do którego przypisywane są stanowiska.
Aby utworzyć nowy kanał sprzedaży, należy otworzyć aplikację Kanały sprzedaży dostępną w obszarze Sprzedaż wielokanałowa. W aplikacji należy określić typ adaptera jako Comarch POS.
Więcej informacji na temat parametrów oraz funkcji dotyczących kanału sprzedaży znajduje się w artykule Kanały sprzedaży. W celu przypisania stanowiska do kanału sprzedaży należy uzupełnić pola na zakładkach:
Wymagane parametry dla zdefiniowania kanału sprzedaży dla Comarch POS zostały opisane poniżej.
W nagłówku aplikacji Kanały Sprzedaży należy uzupełnić pola:
Podstawowe parametry konfiguracyjne dla kanału sprzedaży, zakładka B2C
Zakładka B2C zawiera specyficzne ustawienia konfiguracyjne do obsługi procesów typu business-to-customer, czyli sprzedaży dla klienta detalicznego. Na zakładce należy uzupełnić wartości w polach:
Dane, które należy wprowadzić w nagłówku aplikacji Szablony partnerów (dla odpowiedniego partnera):
Dla widoku Klient dane w niektórych polach ustawiane są dane domyślne. Dodatkowo na zakładce Dane klienta należy wprowadzić:
Dla widoku Rachunkowość -> zakładka Dłużnik należy aktywować parametr Dłużnik i wprowadzić dane w polach:
Dla zakładki Ogólne należy wprowadzić:
Uwaga
Pola z zakładki Ogólne dostępne są na widoku Comarch Financials Enterprise jeżeli moduł Comarch Financials Enterprise jest aktywowany.
Należy również aktywować parametr Odbiorca końcowy – parametr wskazuje, czy partner jest finalnym odbiorcą. Cenniki dla odbiorcy końcowego można przypisać w widoku Klient.
W nagłówku należy uzupełnić pola:
W widoku Podstawowe na zakładce Ogólne należy w polu Typ organizacji wybrać opcję Pseudopartner.
Dla widoku Klient, w niektórych polach ustawiane są dane domyślne. Dodatkowo należy wprowadzić poniższe dane na zakładce Dane klienta:
Na zakładce Dane klienta, w sekcjach Dane dostawy -> pole Odbiorca dostawy i Dane faktury à Odbiorca faktury pola są automatycznie uzupełniane identyfikatorem dodawanego pseudopartnera.
W sekcji Dane statystyczne należy wprowadzić klasyfikację klienta wykorzystywaną do celów statystycznych.
Na zakładce Szablony dokumentów końcowych należy dodać typy dokumentów wraz z medium i szablonem, jakie będą wykorzystywane przez pseudopartnera.
Podstawowe parametry konfiguracyjne dla kanału sprzedaży, zakładka B2B
Zakładka B2B zawiera specyficzne ustawienia konfiguracyjne do obsługi procesów typu business-to-business. Zakładka ta edytowalna jest tylko w przypadku kanału sprzedaży o typie klienta B2B lub B2B & B2C.
Podstawowe parametry konfiguracyjne dla kanału sprzedaży, zakładka Ewidencja stanów magazynowych
Na zakładce Ewidencja stanów magazynowych dostępne są pola do obliczania dostępności oraz określania magazynów dostaw.
Podstawowe parametry konfiguracyjne dla kanału sprzedaży, zakładka Comarch POS
Parametry wymagane dla aplikacji Kanały sprzedaży na zakładce Comarch POS w sekcji Ogólne:
Sekcja Transakcje magazynowe dla paragonów
Przykład
Jeżeli na stanowisku POS artykuł został sprzedany klientowi, wówczas spowoduje to zmniejszenie ilości towaru na magazynie.
Przykład
Jeżeli klient oddał artykuł do punktu sprzedaży (zwrot), wówczas stan magazynowy się powiększy.
Klucze transakcji pozwalają na automatyczne przypisanie warunków płatności zdefiniowanych dla danego klucza. Transakcje magazynowe są generowane podczas przetwarzania paragonów.
Sekcja Transakcje magazynowe dla dokumentów magazynowych
Podstawowe parametry konfiguracyjne dla Comarch POS w aplikacji Sekwencje numerów
Aplikacja Sekwencje numerów dostępna jest w obszarze Podstawowe.
W aplikacji możliwe jest indywidualne ustawienie parametrów dla numeratorów dokumentów oraz obiektów.
Aby zdefiniować nowe ustawienie dla numeratorów w aplikacji Sekwencje numerów należy uzupełnić poniższe pola:
Po zdefiniowaniu sekwencji numerów dla wszystkich typów dokumentów należy przejść do aplikacji Comarch POS: Sekwencje numerów i należy przypisać sekwencję numerów dla każdego typu dokumentu w utworzonym kanale sprzedaży. Na tej podstawie generowane są numeratory dokumentów.
Więcej informacji na temat aplikacji Comarch POS: Sekwencje numerów znajduje się tutaj.
Uprawnienia operatora
System daje możliwość zarządzania uprawnieniami operatora w kontekście stanowisk POS, m. in. uprawnieniami do podglądu, tworzenia, edycji i usuwania wszystkich obiektów/dokumentów na stanowisku POS oraz uprawnieniami dotyczącymi cen sprzedaży i rabatów.
Aplikacja Comarch POS: Uprawnienia operatora jest dostępna z poziomu modułu Sprzedaż wielokanałowa.
W aplikacji Comarch POS: Uprawnienia operatora można przypisać uprawnienia operatora. Przypisanie uprawnień dokonuje się dla konkretnie wskazanej roli uprawnień. Rolę z nadanymi uprawnieniami można przypisać do wielu stanowisk POS.
W aplikacji Role uprawnień należy określić nazwę nowo dodanej roli uprawnień, a także jej oznaczenie – czyli dłuższy opis. W dolnej części aplikacji możliwe jest dodanie zdefiniowanych w systemie użytkowników lub całych grup użytkowników.
Po utworzeniu nowej roli uprawnień w aplikacji Comarch POS: Uprawnienia operatora należy określić niezbędne wartości w polach:
Aby dodać danego użytkownika do istniejącej już grupy użytkowników, należy przejść do aplikacji Panel System -> w polu Typ wybrać opcję Użytkownik, a w polu Nazwa wskazać użytkownika, którego chcemy dodać do jakiejś grupy. Następnie należy otworzyć dolną zakładkę Grupy użytkowników. Na zakładce za pomocą przycisku [Szukaj i dodaj kilka grup użytkowników] można wybrać konkretne grupy, do której ma zostać przyporządkowany dany użytkownik.
Zakładka Ceny sprzedaży i rabaty
Zakładka pozwala na zarządzanie rabatami oraz uprawnieniami do cen na stanowisku POS.
Użytkownik może także zezwolić na dodatkowe typy cen, określając przyporządkowania dla cen kontrahenta. Po wybraniu przycisku [Dodaj] w tabeli pojawi się nowy wiersz z możliwością przypisania nowej klasyfikacji ceny kontrahenta.
Zakładka pozwala zdefiniować uprawnienia do różnych typów obiektów na stanowisku POS.
Przycisk [Dodaj] umożliwia utworzenie nowej autoryzacji dla typu obiektu. Na stanowisku POS dostępne są następujące obiekty, do których mogą być nadawane uprawnienia:
Zaznaczenie opcji Odczyt, Dodaj, Edytuj, Usuń dla wymienionych powyżej obiektów, będzie oznaczało nadanie uprawnień w tym zakresie dla grupy operatorów na stanowisku POS. W przypadku braku uprawnienia odpowiednie akcje będą wymagały autoryzacji operatora z wyższymi uprawnieniami.
Zakładka Uprawnienia POS
Zakładka służy do konfigurowania ogólnych ustawień stanowiska POS, na przykład w celu ustalenia, czy dana rola autoryzacji ma dostęp do konfiguracji cen. W systemie istnieje możliwość określenia dodatkowych uprawnień dla ról operatorów, dedykowanych dla operacji wykonywanych na stanowiskach POS. Uprawnienia te są dostępne z poziomu zakładki Uprawnienia POS. W aplikacji Comarch POS weryfikowana jest suma uprawnień operatora, tzn. jeżeli operator posiada kilka ról autoryzacyjnych, a przynajmniej jedna z nich zakłada prawo do danej akcji, to operator będzie mógł wykonać tę akcję na stanowisku POS.
Więcej informacji na temat poszczególnych pól aplikacji Comarch POS: Uprawnienia operatora dostępna jest tutaj.
W celu utworzenia nowego stanowiska konieczne jest zdefiniowanie powiązanego kanału sprzedaży oraz przypisanie grup użytkowników dla stanowiska.
Aby skonfigurować nowe stanowisko, należy uruchomić aplikację Comarch POS: Stanowiska dostępną w module Sprzedaż wielokanałowa.
Niezbędna konfiguracja nowego stanowiska
Poniżej opisana jest jedynie niezbędna konfiguracja stanowiska POS, więcej informacji na temat poszczególnych pól i parametrów znajduje się tutaj.
Aby możliwe było zapisanie nowego stanowiska POS, konieczne jest uzupełnienie następujących pól w nagłówku aplikacji Comarch POS: Stanowiska:
Zakładka Ustawienia POS
Na zakładce Ustawienia POS w sekcji Ogólne należy określić rodzaj licencji zależny od produktu.
Zakładka Formy płatności
Na tej zakładce należy zdefiniować formy płatności dla stanowiska POS. Poprzez przycisk [Dodaj] możliwe jest zdefiniowanie nowej formy płatności w systemie. Dla poszczególnych form płatności można także zdefiniować parametry:
Zakładka Grupy użytkownika
Na zakładce Grupy użytkowników należy dodać wszystkie grupy operatorów, które mają mieć dostęp do tworzonego stanowiska Comarch POS. Należy użyć przycisku [Dodaj], aby przypisać nową grupę użytkowników, której członkowie będą mieć możliwość logowania do stanowiska POS.
Grupę użytkowników można przypisać do kanału sprzedaży, przy pomocy aplikacji Comarch POS: Przyporządkowanie grup użytkowników.
Z poziomu aplikacji Comarch POS: Przyporządkowanie grup użytkowników możliwe jest powiązanie z kanałem sprzedaży wybranych grup operatorów. Dzięki temu można zarządzać uprawnieniami grup użytkowników na wszystkich stanowiskach POS przypisanych do danego kanału sprzedaży.
Po wybraniu przycisku [Dodaj] w tabeli pojawi się nowy wiersz z możliwością określenia poszczególnych wartości w kolumnach:
Przyciski akcji
Po wykonaniu niezbędnej konfiguracji należy/można wybrać przycisk [Wybierz akcję] na standardowym pasku symboli. Przycisk ten pozwala na uruchomienie poniższych akcji:
Eksport stanowiska
W celu umożliwienia logowania na stanowisku POS, należy wyeksportować to stanowisko.
Aby wyeksportować zapisane stanowisko, należy:
Po wybraniu opcji Eksportuj stanowisko POS zostanie otworzone okno eksportu.
Część pól zostanie uzupełniona automatycznie, dodatkowo należy określić:
Następnie należy wybrać opcję [W tle], co spowoduje wykonanie synchronizacji w tle, po czym należy odświeżyć widok
Na dole ekranu wyświetli się ikona wyświetlająca postęp. Postęp można również śledzić w aplikacji Zlecenia przetwarzania.
Po wykonaniu powyższych kroków stanowisko POS zostaje wyeksportowane.
Uwaga
Podczas wykonania eksportu stanowiska następuje również jednoczesny eksport metadanych.
Za pomocą aplikacji Eksport metadanych POS tworzona jest podstawowa konfiguracja i synchronizowane są dane na stanowisko POS:
Aplikacja Eksport metadanych służy do przesynchronizowania na stanowisko POS, danych wprowadzonych po stronie systemu ERP.
Uwaga
Po wprowadzeniu zmian w kanale sprzedaży oraz w konfiguracji stanowiska POS powyższe dane są wysyłane na stanowisko POS tylko wtedy, gdy aplikacja w tle Eksport metadanych POS zostanie uruchomiona. Eksport odbywa się dla pojedynczego kanału lub kanału głównego.
W celu eksportu metadanych na stanowisku POS należy:
Eksport metadanych POS jest wykonywany w momencie, kiedy zlecenie przetwarzania ma status Zakończone.
Eksport artykułów, dostępności artykułów, cenników i partnerów
W przypadku pierwszego eksportu dla całego kanału sprzedaży należy dodatkowo wyeksportować w kolejności:
- Artykuły
- Dostępności artykułów – jeżeli w kanale sprzedaży aktywowany jest parametr Ewidencja stanów magazynowych to dodatkowo po eksporcie artykułów należy również uruchomić Eksport dostępności artykułów
- Cenniki sprzedaży
- Partnerów
Uwaga
Eksportu dokonuje się za pomocą aplikacji w tle.
Eksport artykułów
Do eksportu artykułów służy aplikacja w tle Eksport artykułów. Generuje ona dane na stanowisku POS dla wszystkich artykułów na liście asortymentu kanału sprzedaży.
Uwaga
Artykuł musi być dodany do listy asortymentu wykorzystywanej w kanale sprzedaży, aby można go było eksportować.
1. W pierwszym kroku należy dodać artykuły do listy asortymentu w aplikacji Listy asortymentu.
2. Następnie w aplikacji Wykazy asortymentu należy utworzyć nowy wykaz dla konkretnej organizacji z wcześniej utworzoną listą asortymentu.
3. W ostatnim kroku dany wykaz należy wskazać w aplikacji Kanały sprzedaży w polu Wykazy asortymentu
Eksport partnerów jest wykonywany w momencie, kiedy zlecenie przetwarzania ma status Zakończone.
Eksport dostępności artykułów
Aplikacja w tle Eksport dostępności artykułów aktualizuje ilości magazynowe dostępnych artykułów. Po eksporcie aktualne stany można podejrzeć w aplikacji Lista: Dostępność artykułów kanału sprzedaży dla wszystkich oddziałów.
W celu eksportu dostępności artykułów na stanowisko POS należy:
Eksport dostępności artykułów jest wykonywany w momencie, kiedy zlecenie przetwarzania ma status Zakończone.
Eksport cenników sprzedaży POS
Aplikacja w tle Eksport cenników sprzedaży POS służy do przeniesienia bieżących i przyszłych cen sprzedaży na stanowisko POS. Aby skorzystać z tego eksportu cen, użytkownik powinien wybrać opcję Zezwalaj na rozszerzony eksport ceny dla kanału sprzedaży (obsługującego) Comarch POS. Jeżeli ta opcja nie jest zaznaczona, eksport odbywa się za pomocą aplikacji Eksport cenników sprzedaży.
W celu eksportu cenników sprzedaży na stanowisko POS należy:
Eksport cenników jest wykonywany w momencie, kiedy zlecenie przetwarzania ma status Zakończone.
Uwaga
Aby wyeksportować listę cenników sprzedaży POS, należy:
1. Utworzyć nową listę cenników sprzedaży w aplikacji Listy cenników sprzedaży
2. Dodać utworzony cennik w aplikacji Kanały sprzedaży w polach Lista cenników sprzedaży na zakładce B2C i B2B.
W przypadku konfiguracji kanałów sprzedaży o typach główny/podrzędny, cennik należy przypisać do głównego kanału.
Eksport partnerów
Aplikacja w tle Eksport partnerów pozwala na wyeksportowanie partnerów i danych adresowych dla Comarch POS. Aby to zrobić, partner musi być wcześniej przyporządkowany do kanału sprzedaży w aplikacji Przyporządkowania partnerów kanału sprzedaży.
W celu eksportu partnerów na stanowisko POS należy:
Eksport partnerów jest wykonywany w momencie, kiedy zlecenie przetwarzania ma status Zakończone.
Uwaga
Aby wyeksportować listę partnerów, należy:
1. Dodać partnerów w aplikacji Przyporządkowania partnerów kanału sprzedaży
2. Określić:
W celu ustawienia hasła do POS użytkownikowi, należy przejść do aplikacji Zmiana hasła i PIN-u dowolnego użytkownika POS.
Aby zmienić hasło użytkownika, należy zaznaczyć parametr Zmień hasło i wprowadzić hasło w polach Nowe hasło i Potwierdzenie hasła. Następnie należy wybrać przycisk [W tle] i wykonać eksport metadanych POS.
Certyfikat
Synchronizacja między Comarch ERP Enterprise a stanowiskiem Comarch POS odbywa się z udziałem certyfikatu użytkownika CEE.
Certyfikat musi znajdować się na komputerze stanowiska w katalogu certyfikatów dla bieżącego użytkownika. Należy upewnić się, że przy stanowisku w tym folderze certyfikatów jest tylko jeden certyfikat o tej nazwie. Należy przejść do aplikacji Windows Zarządzaj certyfikatami komputerów
2. W certyfikatach osobistych należy umieścić certyfikat CEE.
Użytkownik Comarch ERP Enterprise, dla którego został wydany certyfikat, musi mieć uprawnienia dostępu SOAP.
Aby nadać uprawnienia dostępu SOAP należy:
Uwaga
Dodatkowo w pliku pos. behaviors. source. config znajdującym się w folderze aplikacji Comarch POS (domyślna ścieżka: C:\Program Files (x86)\Comarch Retail\Comarch Retail POS), należy wprowadzić nazwę swojego certyfikatu jako wartość findValue (miejsce zaznaczone czerwoną ramką na zrzucie poniżej).
Aplikacja Comarch POS Agent
Aplikacja Comarch POS Agent dostępna jest w module Sprzedaż wielokanałowa po aktywowaniu funkcji Sprzedaż wielokanałowa i Comarch POS w aplikacji Konfiguracja.
Po wybraniu przycisku [Dodaj] w nagłówku istnieje możliwość określenia poszczególnych wartości w polach:
Po wprowadzeniu danych w aplikacji Comarch POS Agent, należy wykonać eksport metadanych POS.
Po wykonaniu eksportu oraz pobraniu i instalacji komponentu Comarch POS Agent w narzędziu Comarch ERP Auto Update, należy przejść do folderu POS Agenta to: (domyślna ścieżka C:\Program Files (x86)\Comarch Retail\Comarch Retail POS Agent). W folderze Comarch Retail -> Comarch Retail POS Agent dostępna jest aplikacja exe.
2. Przy pierwszym uruchomieniu pojawi się okno z wyborem języka.
3. Podczas pierwszego uruchomienia, pojawi się błąd dotyczący odinstalowanej usługi.
4. Wyświetlony komunikat należy potwierdzić przyciskiem [OK], w kolejnym kroku wyświetlone zostanie okno konfiguratora:
W aplikacji przed wybraniem przycisku [Instaluj] należy podać:
Po uzupełnieniu powyższych danych w Konfiguratorze POS Agent należy kolejno wybrać poniższe przyciski:
Uwaga
Usługa POS Agent powinna pracować nieprzerwanie. To oznacza, że maszyna na jakiej działa powinna być cały czas włączona, aby zapewnić poprawność pracy na magazynach POS.
Konfiguracja wstępna na stanowisku POS
W pierwszym kroku należy zmodyfikować pliki. config znajdujące się w folderze produktu Comarch POS. Domyślna ścieżka: C:\Program Files (x86)\Comarch Retail\Comarch Retail POS.
Pliki. config
Najważniejsze zmiany w configach POS:
1. Plik pos. config – zmiana nazwy certyfikatu użytkownika
2. client. config – podmiana namiarów na własnego POS Agenta
Aplikacja Comarch POS
Po zainstalowaniu aplikacji Comarch POS przez Comarch ERP Auto Update należy uruchomić aplikację. Przy pierwszym uruchomieniu należy uzupełnić wymagane pola dla konfiguracji:
O prawidłowym połączeniu z usługami świadczy ikona zielonej kropki z anteną na górnym pasku aplikacji.
W przypadku aktualizacji wersji lub instalacji poprawek QF zawierających większe zmiany systemowe, w szczególności związane z synchronizacją danych, należy:
Duplikacja kanału sprzedaży
W systemie Comarch ERP Enterprise istnieję możliwość kopiowania ustawień danego kanału sprzedaży. W tym celu należy w aplikacji Kanały sprzedaży, należy wybrać przycisk [Duplikacja], znajdujący się pod przyciskiem [Nowy]. Nowo dodany kanał sprzedaży będzie dokładną kopia wskazanego kanału.
Należy pamiętać, że duplikacja kopiuje wszystkie ustawienia danego kanału poza nazwą kanału sprzedaży. Użytkownik powinien wpisać unikatową nazwę zduplikowanego kanału, w systemie nie mogą istnieć dwa kanały o tej samej nazwie.
Duplikacja stanowiska Comarch POS
W celu skopiowania ustawień wybranego stanowiska Comarch POS, należy w aplikacji Comarch POS: Stanowiska wybrać z górnego menu przycisk [Duplikacja].
Efektem duplikacji danego stanowiska jest skopiowanie wszystkich ustawień z aplikacji Comarch POS: Stanowiska.
Należy pamiętać o wprowadzeniu nowej nazwy stanowiska dla zduplikowanych ustawień.
Ogólne
Informacje o wersji | W Tekla Structures 2022 można otwierać i edytować projekty ze starszych wersji, ale sugerujemy dokończenie rozpoczętych projektów na poprzednich wersjach. Jeśli zapiszemy model w Tekla Structures 2022 jego otwarcie w starszej wersji nie będzie już możliwe. Zachęcamy do zapoznania się z nowościami w Tekla Structures 2022, których opis znajduje się w artykule Informacje dotyczące wersji Tekla Structures 2022 |
System operacyjny | Tekla Structures 2022 jest kompatybilna z 64-bitowymi wersjami Windows 10 oraz Windows 11 |
Licencjonowanie Licencje Tekla Online: Licencje lokalne: Prośbę o nową licencję należy przesłać na na adres: licencje@construsoft. pl | |
Serwer licencji | |
Tekla Structures | Do instalacji Tekla Structures 2022 wymagane są pełne prawa administratora. Instalacja oprogramowania Tekla Structures jest intuicyjna, ale zalecamy przed instalacją zapoznanie się z instrukcją instalacji dostępną tutaj. |
Dodatki Construsoft | Instalacja dodatków Construsoft obsługuje następujące polecenia:
|
Instalacja zcentralizowana | Aby uzyskać więcej informacji na temat zcentralizowanej instalacji Tekla Structures 2022, kliknij tutaj. |
Pobieranie plików instalacyjnych
Pobierz Tekla Structures 2022
Przejdź do strony pobierania Tekla Structures 2022 i zaloguj się (jeśli nie posiadasz jeszcze konta w pierwszej kolejności załóż je):
Zapisz plik TeklaStructures2022. exe (lokalnie lub na serwerze).
Pobierz środowisko Poland (opcjonalnie inne środowiska)
Kliknij Środowiska, a następnie wybierz środowisko Poland.
Zapisz plik Env_Poland_2022.
Pobierz dodatki Construsoft
Kliknij Pobierz dodatki Construsoft.
Zapisz plik Construsoft_TS2022_Poland. exe
Instalacja Tekla Structures 2022
Etapy instalacji:
- Instalacja Tekla Structures 2022
- Instalacja środowiska Poland (opcjonalnie innych środowisk)
- Instalacja dodatków Construsoft
- Uruchomienie licencji
- Pierwsze uruchomienie Tekla Structures
- Zmiana systemu licencjonowania
1. Instalacja Tekla Structures 2022
Uruchom instalator TeklaStructures2022. exe
Pojawi się okno dialogowe. Wybierz język procesu instalacji.
Tekla Structures 2022 korzysta z Microsoft. NET Framework 4. 5. 1 i Microsoft Visual C++ 2010 i 2013 i 2015 Redistributables. Jeśli do tej pory nie były instalowane zostaną zainstalowane razem z Tekla Structures. Możliwe jest również pobranie. 1 ze strony Microsoft Download Center.
Poczekaj, aż pojawi się poniższe okno dialogowe.
Kliknij Dalej.
Kliknij akceptuję warunki i postanowienia Umowy Licencyjnej i kliknij Dalej.
Zalecamy ścieżkę instalacji C:\TeklaStructures\. Wybierz ścieżkę instalacji i kliknij Dalej.
Wybierz folder zapisu modeli Tekla Structures.
Proces instalacji Tekla Structures 2022 został rozpoczęty. Instalacja może potrwać kilka minut...
Kliknij Zakończ.
2. Instalacja środowiska Poland (opcjonalnie innych środowisk)
Aby rozpocząć proces instalacji środowiska uruchom plik Env_Poland_2022. exe (opjonalnie plik. exe instalatora innego środowiska) i postępuj zgodnie z poleceniami instalatora.
Podczas instalacji środowiska wybierz opcję "Zainstaluj teraz pliki środowiska", wtedy instalator odrazu zainstaluje pliki środowiska a nie podczas pierwszego uruchomienia Tekla Structures.
3. Instalacja dodatków Construsoft
Aby rozpocząć proces instalacji uruchom plik instalatora Construsoft_TS_2022_Poland. exe i kliknij Instaluj:
Po ukończeniu instalacji kliknij Zamknij aby zamknąć i zakończyć pracę instalatora.
4. Uruchomienie licencji
Proces licencjonowania różni się zależnie od typu posiadanych licencji.
Zapoznaj się opisem dla metod licencjonowania.
Licencje Tekla Online:
Jeśli posiadasz licencję online, jest ona jest połączona z Twoim profilem Tekla Online Profil i przypisana użytkownikowi przez administratorów organizacji.
Licencje lokalne:
W przypadku licencji lokalnych, dostarczanych w postaci plików certyfikatów, należy aktywować licencje na serwerze lokalnym licencji.
Przed aktywacją licencji upewnij się, że posiadasz aktualny plik licencji dla Tekla Structures 2022.
Następnie zainstaluj serwer licencji i aktywuj licencję zgodnie z procedurą opisaną tutaj.
5. Pierwsze uruchomienie Tekla Structures
Instalatory Tekla Structures są instalatorami. msi. Instalatory środowiska. msi zawierają zestawy instalatorów. tsep zawierające rzeczywiste pliki i ustawienia środowiska. Instalując nową wersję Tekla Structures 2022, należy najpierw zainstalować oprogramowanie, a następnie środowiska. Instalatory. msi są instalowane na komputerze przed otwarciem Tekla Structures.
Jeżeli nie zainstalowałeś zawartości podczas instalacji środowiska, instalatory. tsep są uruchamiane przy pierwszym uruchomieniu Tekla Structures. Tekla Structures otwiera okno dialogowe pokazujące postęp instalacji:
Przy uruchomieniu Tekla Structures 2022 oraz wyborze środowiska polskiego (Poland) zalecamy wybranie roli: Konstrukcje wielomateriałowe.
6. Zmiana systemu licencjonowania
Podczas uruchomienia Tekla Structures możesz zmienić serwer licencji:
Jeżeli posiadasz dostępne zarówno licencje lokalne oraz licencje Tekla Online możesz wybrać, której licencji należy użyć:1. Zasady budowy, działania oraz warunki techniczne obsługi urządzeń, instalacji i sieci
1. 1 Ogólna charakterystyka przepisów i norm dotyczących budowy urządzeń, instalacji
i sieci elektroenergetycznych.
1. 2 Zasady budowy i działania urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych:
a) urządzeń, maszyn elektrycznych,
b) układy sieciowe,
c) sieci (linie) kablowe, napowietrzne. 3. Parametry techniczne eksploatowanych urządzeń (typ, rodzaj, moc, napięcie itp. ). 4. Dobór urządzeń, aparatury i osprzętu do warunków środowiskowych. Stopnie ochrony –zapewniane przez obudowy. 5. Zasady wyposażania urządzeń w aparaturę kontrolno-pomiarową, regulacyjną, automatykę oraz zabezpieczenia. Rodzaje
i rola zabezpieczeń. 6. Ochrona przeciwporażeniowa – techniczne środki ochrony. Ochrona przed dotykiem bezpośrednim. Ochrona przy
uszkodzeniu. Napięcia bezpieczne. Klasy ochronności urządzeń. 7. Ochrona przed przepięciami atmosferycznymi i łączeniowymi. 8. Umiejętność posługiwania się dokumentacją techniczną. 9. Urządzenia i instalacje elektryczne w obszarach (strefach) zagrożenia wybuchem.
2. Zasady eksploatacji oraz instrukcje eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci
2. 1. Znajomość instrukcji eksploatacji w zakresie wykonywanych czynności. 2. Czynności związane z uruchamianiem, obsługą w czasie normalnej pracy i zatrzymaniem urządzenia
elektroenergetycznego. Zasady postępowania w razie awarii oraz zakłóceń w pracy urządzenia. Terminy i zakresy przeprowadzania oględzin, przeglądów, remontów oraz prób i pomiarów. Wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisów przeciwpożarowych dla danego rodzaju urządzeń
energetycznych, oraz wymagania kwalifikacyjne osób zajmujących się eksploatacją danego urządzenia. Zasady uruchamiania lub nakaz zatrzymania pracy urządzeń i instalacji elektroenergetycznych. Zasady odstawienia urządzeń i instalacji z ruchu.
3. Zasady i warunki wykonywania prac kontrolno - pomiarowych i montażowych
3. Przygotowanie i przeprowadzanie prac kontrolno pomiarowych. Zasady i warunki wykonywania pomiarów eksploatacyjnych w zakresie:
podstawowych wielkości elektrycznych: prądu, napięcia i rezystancji,
poboru mocy, zużycia energii elektrycznej i współczynnika mocy,
skuteczności ochrony przeciwporażeniowej,
ochrony odgromowej sieci, budynków i budowli.
3. Zasady i metody wykonywania badań poszczególnych rodzajów urządzeń elektrycznych.. Badania i pomiary (odbiorcze,
okresowe) jako ocena stanu technicznego urządzeń, instalacji i sieci:
Pomiary rezystancji izolacji.
Pomiar impedancji pętli zwarciowej.
Pomiary rezystancji uziemień. Metody badań i charakterystyka przyrządów pomiarowych – znaczenie zakresu pomiarowego. Sporządzenie protokołu z badań i pomiarów. Zasady i warunki wykonywania prac montażowych urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych.
4. Zasady i wymagania bezpieczeństwa pracy i ochrony przeciwpożarowej oraz umiejętności udzielania pierwszej
pomocy
4. Obowiązki pracowników w zakresie BHP. Znajomość zagrożeń występujących na stanowisku pracy.