Lutowanie C Logic Clogic290cbint

Lutowanie C Logic CLogic290cbint to uniwersalny system lutowania przeznaczony do użytku przemysłowego. Jest on oparty na technologii lutowania C-Logic, która zapewnia wysoką jakość i trwałość połączeń. System ten oferuje złącza z materiału chromowanego, które są odporne na uszkodzenia mechaniczne i wysokie temperatury. Lutowanie C Logic CLogic290cbint może być stosowane do lutowania elementów o różnych rozmiarach i kształtach. System ten jest szybki i łatwy w użyciu, dzięki czemu może być wykorzystywany w wielu aplikacjach, takich jak przemysłowe, motoryzacyjne, medyczne i elektroniczne.

Ostatnia aktualizacja: Lutowanie C Logic Clogic290cbint

 Jak dobrze lutować? Sposoby lutowania | Sklep Fixero

The store will not work correctly in the case when cookies are disabled.

Lutowanie wykorzystywanie jest w elektronice do spajania elementów. Wiele prac na małych miedzianych podzespołach elektronicznych i kablach nie byłoby możliwe bez lutowania. To wyjątkowo delikatne przedsięwzięcie, aby więc nauczyć się, jak prawidłowo lutować i zdobyć praktykę, należy postępować zgodnie z instrukcją podaną w tym artykule.

Choć dla profesjonalistów w tej dziedzinie lutowanie nie jest niczym nowym i wykonują tę czynność niemal automatycznie, do tego, by robić to prawidłowo, osoby początkujące często potrzebują kilku cennych porad. Oto praktyczny poradnik, jak poprawnie lutować krok po kroku.

Metody lutowania – jak należy to robić?

W elektronice wykonuje się tzw. lutowanie miękkie. Temperatura całego procesu jest wówczas niższa niż +450°C, a elementy elektroniczne lutuje się przy użyciu spoiwa (lutu), które potocznie nazywa się cyną. Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż podstawowa różnica pomiędzy lutowaniem a spawaniem polega na tym, że w procesie lutowania topi się jedynie spoiwo, a nie łączone elementy. Te mają temperaturę topnienia dużo wyższą od spoiwa (cyny). Roztopiony stop rozpuszcza miedź, a dokładniej jej cieniutką wierzchnią warstwę.

To możliwe dzięki właściwościom cyny, której topnienie zachodzi w temperaturze dużo niższej niż temperatura topnienia miedzi, wynosząca +1083°C. W procesie prawidłowego lutowania konieczne jest powstanie bardzo cienkiej warstwy stopu miedzi z cyną. Tworzy się wówczas następująca struktura: miedź–stop–lut–stop–miedź. Dochodzi do tego w sytuacji, gdy płynny lut (cyna) zwilża i rozpuszcza powierzchniową warstwę miedzi.

Zanim jednak rozpoczniesz naukę, jak prawidłowo lutować, powinieneś się zaopatrzyć w odpowiednie narzędzia i akcesoria. Na pewno będą ci potrzebne takie rzeczy jak:

 • lutownica
 • akcesoria do lutowania
 • topniki

Jak lutować? Zastosowanie topnika

Czasami przewody miedziane pokryte są warstwą tlenków lub zanieczyszczeń – z tego powodu niezbędny jest topnik, który pełni podwójną funkcję:

 • w wysokiej temperaturze stopionego lutu usuwa szkodliwe tlenki;
 • nie dopuszcza powietrza atmosferycznego do strefy lutowania i dzięki temu zapobiega tworzeniu się nowych tlenków.
 • Wysoka temperatura oraz obecność topnika sprawiają, że powierzchnia miedzi zostaje oczyszczona z tlenków i innych zanieczyszczeń. Rolę topnika może spełniać kalafonia, którą uzyskuje się z naturalnej żywicy sosnowej. Często dodaje się do niej tzw. łagodne aktywatory, które zwiększają skuteczność topnika.

  Jak poprawnie lutować? Instrukcja krok po kroku

  Aby poprawnie zrealizować instrukcję krok po kroku dotyczącą tego, jak poprawnie lutować, rozpocznij od ściągnięcia izolacji z przewodów na końcówce około 5 mm. Zakręć końcówki miedzianych przewodów, a następnie rozgrzej lutownicę. Włóż kabel do pojemnika z kalafonią i dotknij go delikatnie lutownicą. Kolejny krok to włożenie kabla do kombinerek. Ponownie nagrzej lutownicę i przystaw ją do kabla, a po 2–4 sekundach przyłóż do niego cynę. Jeśli stwierdzisz, że cyny na kablu jest już wystarczająco dużo, odsuń ją i lutownicę.

  Te same czynności – włożenie kabla do pojemnika z kalafonią, delikatne dotknięcie go lutownicą, włożenie kabla do kombinerek, nagrzanie lutownicy, przyłożenie jej do kabla i przystawienie po 2-4 sekundach cyny do kabla – wykonaj również dla drugiego z lutowanych kabli.

  Jeśli już ocynowałeś obydwie końcówki, możesz przejść do zlutowania ich razem. Najpierw jeden kawałek kabla włóż do kombinerek, a drugi weź w rękę. Nagrzej lutownicę. Następnie podgrzej cynę na kablu w kombinerkach. Po roztopieniu przyłóż drugi kabel i odczekaj około 3 sekund, aż stop na nim się roztopi, a przewody zostaną połączone. Na koniec załóż koszulkę termokurczliwą, a następnie obkurcz ją.

  • Lutowanie ścieżek płyty głownej

   Temat do zamknięcia problem rozwiązany. Kumpel znający się dość dobrze na lutowaniu zlutował ścieżki lutownicą transformatorową zakładając na koniec grota miedziany drucik dzięki czemu mógł zlutować tak małe elementy na konieć pokrył miejsce lutowania lakierem no i teraz działa aż miło popatrzeć i posłuchać. :D

   Komputery Hardware 18 Wrz 2011 19:18Odpowiedzi: 9 Wyświetleń: 7061

  • drut do lutowania ścieżek

   WitamPoszukuję drutu a dokładnie jego nazy do łączenia ścieżek - chodzi o to, że np urwały mi się 3 pady w gnieździe usb w micro sim w telefonie komórkowym i chciałbym poprowadzić od danych punktórw do pinoów usb. Jak taki drucik się nazywa? Nigdzie nie mogę znaleźć tego.

   Początkujący Elektronicy 25 Lis 2015 13:53Odpowiedzi: 5 Wyświetleń: 1425

   Lutowanie ścieżki Cu, ciągle pęka, czym zlutować??

   zy są jakieś lepsze cyny na takie zadanie? Może te stare z ołowiem? Nawet nie żartuj że lutowałeś to cyną bezołowiową.

   31 Sty 2018 08:45Odpowiedzi: 25 Wyświetleń: 2433

   Pomoc w lutowaniu ścieżek monitora

   Na początek delikatnie wylutuj kondensatory aby ścieżek i punktów lutowniczych nie pourywać. Wlutuj nowe kondensatory.Złóż monitor i zobacz cy będzie się w dalszym ciągu wyłączał.Jak zaznaczone ścieżki maja ciągłość to nie należy z nimi nic robić. Takie mają być.

   Początkujący Naprawy 08 Wrz 2022 16:27Odpowiedzi: 33 Wyświetleń: 1542

   TomTom GP720 - Wyrwane ścieżki z gniazda zasilającego

   Witam, posiadam nawigację TomTom GO720 z wyrwanymi 2 ścieżkami od gniazda usb, 1, 2, 3, 5 ścieżki są dostępne bez problemu natomiast 4 nie wiem czy się łączy z 3??? Ładowanie akumulatora jest ok 3. 3V po nie lutowaniu ścieżki 4, ale navi się nie uruchamia. Złączyć 3 z 4 czy raczej się coś usmaży?

   Nawigacje Hardware 26 Mar 2013 10:44Odpowiedzi: 3 Wyświetleń: 1545

   Poprawa wytartej ścieżki na tasiemce od klawiatury laptopa - pisak grafitowy?

   ? Bo doradzać komuś to brać odpowiedzialność za efekt końcowy...Stan początkowy to niesprawna klawiatura z powodu uszkodzenia taśmy. Można dopasować inną taśmę, ale skąd?Można zastosować złotko do złocenia pomników i nakleić, ale trzeba lutować ścieżki. Pytanie jest jak doszło do dewastacji taśmy?...

   04 Wrz 2021 17:28Odpowiedzi: 14 Wyświetleń: 603

   Prośba o poradę w sprawie używania lutownicy podczas lutowania.

   Ile dałeś za lutownicę, regulator mocy, magnes, włącznik?Lutownica 36 zł, dwa zapasowe groty 12 zł, uchwyt magnetyczny 4 zł, kalafonia aktywna 4 zł.Stojak stalowy (z piwnicy) za darmo za to o niebo stabilniejszy od jakiejś blaszanej podstawki. Jak bym kupił T12 to i tak magnes bym do niej zamontował.Regulator...

   11 Lut 2023 15:26Odpowiedzi: 20 Wyświetleń: 246

   Podstawy lutowania - część druga, rozszerzona. PORADNIK dla amatora

   Starałem się w tym artykule zawrzeć jak najwięcej podstawowych informacji dla początkujących - pomny własnych (nie zawsze udanych) doświadczeń - "podstawy podstaw" można powiedzieć. Samego lutowania (jak uważam) nie da się ani opisać, ani pokazać - tego trzeba się nauczyć jak jazdy na rowerze...

   Artykuły 28 Sie 2022 21:28Odpowiedzi: 17 Wyświetleń: 31245

   Wąski pad, szerokie ścieżki, a jakość spoiny lutowniczej (reflow soldering)

   Po raz pierwszy projektuję PCB do oświetlenia, w trakcie projektowania wyszedł problem z jakim wcześniej nie miałem do czynienia. Mam diody w obudowie 3535 które mają działać z prądami do 1A. Diody montowane na podłożu aluminiowym, o przewodności 2W/mK, na obwodzie jest soldermaska. Dałem grube ścieżki...

   Pomoc w PCB 13 Kwi 2017 14:02Odpowiedzi: 1 Wyświetleń: 2175

   Pomoc w nauce lutowania. Łódź

   Wszystko teraz robię jak trzeba i wszystko mi wychodzi! Pamiętaj, że zbytnia pewność siebie jest oznaką braku prawidłowej samooceny. "Wiem, że nic nie wiem" - to zdanie winno Ci przyświecać do końca dni Twoich.Ja lutownicę w ręku mam od 55 lat i nadal nie mogę powiedzieć, ze wiem wszystko o lutowaniu....

   05 Lut 2023 21:06Odpowiedzi: 25 Wyświetleń: 609

   Asus PadFone 2 wyrwane 3 ścieżki gniazda SIM, która ścieżka do danego PINu płyty

   Szanowni Państwo,Nabyłem telefon, kóry nie widzi kart SIM. Po rozkręceniu i odlutowaniu gniazda kart SIM okazało się, iż poprzednia osoba/serwisant usiłując naprawić telefon pourywała ścieżki pod gniazdem.Znalazłem również dokładne zdjęcia obu stron płyty głównej...

   Smartfony Serwis 08 Maj 2014 18:52Odpowiedzi: 4 Wyświetleń: 2067

   Choinka na LEDy, ścieżki, płytka PCB, schemat.

   sprawdzać mi się nie chce:Dale odpowiem na pozostałe pytania:-jak się pomylisz to nawet rękawem to zetrzesz:D ale lepiej użyć zmywacza do paznokci. Broń Boże lakieru:D tylko byś syfu narobił. Lakierem tego nie zmyjesz tylko powleczesz kolejną warstwę której się nie da wytrawić. Kiedyś używano...

   Projektowanie Układów 24 Gru 2008 18:55Odpowiedzi: 39 Wyświetleń: 6882

   urwana ścieżka mikrofonu nokia 6110 navi

   Nie wiem czy ktoś naprawiał kaki przypadek? Osobiście mi się nie zdarzyło.Napisałeś zbyt mało szczegółów i nie wiadomo w jakim stanie jest ta ścieżka. Przydała by się fotografia tego uszkodzenia to wszystko by było jasne. A uszkodzone ścieżki naprawia się za pomocą kawałka drutu miedzianego, najlepiej...

   Smartfony Początkujący 03 Mar 2010 11:55Odpowiedzi: 3 Wyświetleń: 1076

   Projekt PCB - ścieżki. Płytka jednostronna i duża ilość połączeń.

   Przyglądam się tej płytce i pomimo chęci poprawienia jej, niestety odstrasza mnie ona. Chodzi o to, że elementy zostały prawdopodobnie rozmieszczone na płytce przy różnych ustawieniach siatki i teraz jest "misz - masz" na płytce. Co prawda edytor płytek Pcbnew posiada narzędzie ustawiania punktu bazowego...

   26 Lis 2011 21:15Odpowiedzi: 8 Wyświetleń: 3754

   Projektowanie płytki i lutowanie

   Zrobiłem sobie już projekt płytki. Ma ona być dwustronna z metalizacją otworów. Już miałem ją wysłać firmie do zrobienia ale kumpel zrobił mi klina. Zwrócił mi uwagę na to, czy ścieżki do układów dochodzą mi od jednej strony Bottom, jeśli nie to będę miał problem z lutowaniem. Pytam się czy ma on racje?...

   Projektowanie PCB 24 Paź 2004 14:24Odpowiedzi: 2 Wyświetleń: 1272

   lutowanie, nie wychodzi łezka, jak to poprawić?

   Dobrze jest pocynować ścieżki. Ja zawsze robie tak:1. Po wytrawieniu i dokładnym umyciu wytrawionej płyki przecieram ja acetonem.2. Ścieżki pokrywam cienko pastą kalafoniową i cynuje.Przy cynowaniu nie należy nabierać zbyt dużo cyny na grot lutownicy- wystarczy, że ścieżki pokryją się cieniutką...

   Początkujący Serwisanci 15 Lip 2007 12:57Odpowiedzi: 7 Wyświetleń: 2274

   ścieżka jako bezpiecznik w płycie indukcyjnej.

   Witajcie.Kupiłem używana płytę indukcyjną i po podłączeniu jej pod 400V szlak ją trafił.Udało mi się ją naprawić wymieniając warystor i lutując przerwane ścieżki.Mam do Was pytanie dot. właśnie tych ścieżek w zasilaniu, one chyba służą jako bezpiecznik ( po 2 stronie płytki jest taki symbol)....

   18 Lis 2016 09:52Odpowiedzi: 2 Wyświetleń: 2721

   Zabezpieczenie i łatwiejsze lutowanie do trawionych płytek

   innym sposobem na zabezpieczenie ścieżek i w dodatku pogrubienia ich, jest pobielenie ścieżek, w łatwy sposób zrobisz to używając jako pośredniczącego narzędzia siatkę ekranową, lutownicy kolbowej i cyny z kalafonią, siatkę nasączasz cyną tylko bez przesady, siatkę przykładasz do ścieżki a na nią dajesz...

   Warsztat elektronika 27 Sie 2006 11:27Odpowiedzi: 12 Wyświetleń: 4090

   Lutowanie HOT AIR pytanie odnośnie temperatury

   Ja lutuje atmege8 (tqfp32) w oryginalny sposób (transformatorówką). Cynuję obficie ścieżki, do kórych ma być przylutowany procek, przykładam megę, podklejam ją z jednej strony najzwyklejszą taśmą, i jadąc gorącym grotem po nóżkach same się przyklejają do ścieżek. Potem odrywam taśmę i analogicznie z...

   Ogólny techniczny 11 Sie 2008 12:38Odpowiedzi: 13 Wyświetleń: 17334

   Płyta główna Abit IC7 - przerwana ścieżka?

   A mnie się wydaje, że tam wcale nie ma przerwy, tylko właśnie w tym miejscu ścieżka była lutowana. A ta "skaza", to po prostu kalafonia! Trzeba by ją delikatnie usunąć i wtedy dopiero będzie widać, czy są całe obie ścieżki?No chyba, że ten co lutował zrobił to nienajlepiej i naprawa się nie udała...

   20 Paź 2010 13:47Odpowiedzi: 10 Wyświetleń: 3629

   Słabe ścieżki na płytce jakieś pomysły??

   Zdjęcie płytki.Weź cienki drucik miedziany lub inny lutowalny i przylutuj wzdłuż ścieżek. Lutujesz od jednego punktu lutowniczego, a następnie lutując co chwilę układasz wzdłuż ścieżek.

   31 Mar 2014 15:55Odpowiedzi: 7 Wyświetleń: 909

   Pilot - wlutowanie w ścieżki (oporowe) przewodów

   Jeżeli chcesz lutować, to lutuj do ścieżek miedzianych, które łączą się z polami, które zaznaczyłeś. Użyj cienkiego drucika i lutownicy ze szpiczastym grotem, zeskrob delikatnie lakier ze ścieżki na długości ok. 2 mm, pocynuj używając fluxa jako topnika, który lepiej się sprawdza, niż kalafonia. Zaznaczonych...

   26 Mar 2018 17:56Odpowiedzi: 18 Wyświetleń: 1305

   Przelotka w PCB - lutowanie

   Widzę, że to ręczna robota, bez soldermaski.W takim razie pozostaje nieumiejętne lutowanie.Jeśli cyna się rozlewa i nie łapie lutowanych elementów, to nie rozgrzałeś wstępnie ścieżki i drutu.Najpierw przyłóż pocynowany grot do oczka i wystającego z otworu w nim drutu, lekko podgrzej, a dopiero...

   21 Kwi 2018 12:53Odpowiedzi: 5 Wyświetleń: 1134

   Metoda na lutowanie. Wlutowanie układu FT245bm.

   Witam serdecznieWszystkim dziękuje za pomoc. Udało mi się przylutować ten układ. A oto jak to zrobiłem:1) stacja lutownicza SL10 SOLOMON2) grot o średnicy 0, 4 mm3) ścieżki odtłuszczone spirytusem4) pobieliłem ścieżki przy użyciu pasty firmy Hakko i oczywiście odrobiny cyny5) mozolne lutowanie...

   27 Lut 2005 23:39Odpowiedzi: 12 Wyświetleń: 2517

   Szerokość ścieżki na PCB w zależności od prądu.

   Ano z tymi MOSFETami to tak jest że albo ścieżki się cynuje (lub lutuje dodatkowy przewód) zwiększając ich przekrój.Albo prowadzi grubą ścieżkę i zwęża przy samym tranzystorze i lutuje się normalnie.Można też tranzystor wyciągnąć poza płytkę i dołączyć go przewodami albo po rozginać wyprowadzenia...

   09 Gru 2009 11:55Odpowiedzi: 7 Wyświetleń: 12292

   CNC - Robot do lutowania

   Ale za to uszkodzi ścieżki:/ Duży prąd cienka ścieżka pozatym nóżkę elementu lutowanego też należy grzać.

   16 Mar 2009 11:14Odpowiedzi: 13 Wyświetleń: 3995

   Naprawa prototypowej PCB pokrytej soldermaską - nowe ścieżki

   Zmiany i poprawki w obwodach drukowanych zazwyczaj wykonuje się srebrnym drucikiem w izolacji teflonowej nazywanym KYNAREM. Nożykiem delikatnie wycinamy złą ścieżkę. Ale w takich miejscach, żeby nie osłabić elementów lutowanych do niej. Zeskrobujemy soldermaskę w miejscu lutowania i wykonujemy prawidłowe...

   19 Sty 2010 16:24Odpowiedzi: 6 Wyświetleń: 2532

   Naprawa ścieżki na złączu krawędziowym karty graficznej

   Dolutuj srebrzankę (tylko nie transformatorową i np do lutowania rynien żeby nie odkleić ścieżki która jeszcze pozostała hi) 0, 4-0, 6 lub są taśmy miedziane z klejem (TME) wycinasz wąski pasek i lutujesz a pozostała część się przyklei, już nie jedne takie złącze naprawiłem. Grafit tylko zwarć narobi-nie!!!

   23 Paź 2010 22:16Odpowiedzi: 3 Wyświetleń: 3100

   sennheiser hd 205 - Spartaczone lutowanie

   Witam. To jest całkiem proste do naprawy, po prostu musisz czymś ostrym, np nożem delikatnie zdrapać kawałek ścieżki, która biegnie do czerwonego przewodu tak, aby odsłonić gołą miedź, potem to samo z tą złotą. Wyczyść następnie dokładnie spirytusem/acetonem. Później nakładasz troszkę kalafonii, i spoiwa,...

   04 Lis 2012 12:20Odpowiedzi: 1 Wyświetleń: 1761

   Galaxy Nexus - Oderwane scieżki lutowania...

   W telefonie, który odziedziczyłem po kimś tam, nie działąły przyciski regulacji głośności. Okazało się że telefon był już kiedyś z jakiegoś powodu rozkręcany i tasiemka z tymi przyciskami została wyrwana z płyty głównej wraz ze ścieżkami.Zdołałem oczyścić taśme, płyte itd. zdrapalem troszke laminatu...

   18 Lip 2013 13:24Odpowiedzi: 1 Wyświetleń: 888

   Manta MID705 - urwana ścieżka gniazda Micro-USB

   Witam. Kombinuję sobie składaka z części z "odrzutu", i mam dość ciekawą płytę główną (Manta MID705), oraz osprzęt do niej (matryca, digi, kamerka). I wszystko ładnie-pięknie, ale płytkę dostałem, bo poprzedni właściciel jakimś cudem urwał gniazdo Micro-USB... I cóż, nie byłby to problem, gdyby nie to,...

   Tablety Czytniki Hardware 21 Sie 2016 18:52Odpowiedzi: 1 Wyświetleń: 1542

   Ścieżki na PCB Atarii 2600

   Te odklejone ścieżki które wiszą w powietrzu należy wyciąć, a potem połączyć brakujący fragment ścieżki cienkim przewodem w izolacji. Ponieważ ścieżki są cienkie, najlepiej jest lutować końcówki przewodów w punktach lutowniczych danej ścieżki. Należy uważnie sprawdzić przebieg ścieżki na płytce aby nie...

   21 Cze 2012 10:09Odpowiedzi: 2 Wyświetleń: 1280

   Załamywanie ścieżek na PCB pod kątem 45 stopni

   Eee... tam, jest SolderMaska,Rzeczywiście, PCB wykonywana przez amatora będzie pokryta perfekcyjną soldermaską. A jaki to problem po lutowaniu pomalować całość - a uprzednio zmyć z resztek topnika - lakierem celulozowanym, pytam?Choćby najtańszym bezbarwnym a używanym do malowania paznokci...

   03 Wrz 2012 12:20Odpowiedzi: 7 Wyświetleń: 3324

   Jakie macie sposoby na ręczne lutowanie: TQ100 / TSOP-48 / sTSOP-28 / SSOP-28?

   Szkło powiększające mi wystarcza, mam dobry wzrok.Mikroskop to już bardzo dobra sprawa jak chcemy widzieć najmniejsze szczegóły i do tych najmniejszych z możliwych układów. Są chyba na elektrodzie artykuły z testów takich mikroskopów. Ja takiego przyrządu nie mam.Dla mnie większy problem to niestabilne...

   15 Lis 2019 18:15Odpowiedzi: 8 Wyświetleń: 861

   Jak zacząć lutowanie nową stacją lutowniczą

   Tak to jest prawda, grot powinien być przez cały czas pobielony (pocynowany). Na początek zanim rozgrzejesz grot to ustaw sobie temperaturę na około 300*C i jak ci się rozgrzeje grot, to wtedy przystawiasz sama cynę bez kalafoni, bo cyna zawiera już w sobie topnik i pokrywasz końcówkę grota cyną. Zazwyczaj...

   21 Lut 2020 13:06Odpowiedzi: 3 Wyświetleń: 480

   Lutowanie - czym i w jaki sposób??

   Polecam wejśc na youtube i obejrzeć jak najwiecej filmików, które wyskoczą jeśli wpiszesz "soldering".Nie zgodzę się z kolega quinty, żeby najpierw ucinać nóżki, a potem lutować. Robić dokładnie na odwrót: wkładasz element, odwracasz płytkę, lutujesz, odcinasz nóżki. Aby się nie wysuwał najpierw...

   10 Gru 2008 17:06Odpowiedzi: 15 Wyświetleń: 4204

   Lutowanie - kilka banalny pytań.

   Witam,od kilku dni nurtuje mnie kilka pytań co do lutowania. Jak lutujecie np. rezystory do płytki? Wkładacie rezystor, zaginacie 1 nóżkę żeby nie wyleciał lutujecie na środku 2 nóżkę i obcinacie ją tuż przy tym lucie? A może obcinacie i dopiero lutujecie? Chodzi mi dokładnie oto czy kawałek tego...

   27 Sty 2009 15:17Odpowiedzi: 3 Wyświetleń: 1304

   Wyprowadzanie ścieżek spod układu BGA

   Dzięki za sugestie!Dopiero przedwczoraj uporałem się z tematem. Faktycznie 6 warstw okazało się nieco za mało. Co prawda w jednym z przykładowych projektów z Altium (płytka nanoboard jakaś tam) dla podobnego FPGA zmieścili się na 6 warstwach ale stosowali ścieżki szerokości 4 milsów z odstępami 4 milsy....

   16 Kwi 2010 21:49Odpowiedzi: 6 Wyświetleń: 3904

   Topniki do lutowania miękiego, różnica, charakterystyka.

   Rzecz gustu czym się komu dobrze lutuje...Znaczenie ma zastosowanie, czyli do lutowania jakich powierzchni przeznaczymy substancję i skład substancji, ale na żadnym produkcie tego nie piszą producenci... :)Dlatego kalafonia dobra jest ale np. boraks w paście czy kwas solny w płynie dla trudnych...

   29 Wrz 2010 16:12Odpowiedzi: 2 Wyświetleń: 10984

   Podstawy lutowania - kilka słów o trudnej sztuce lutowania...

   Przy okazji poruszanego tematu myślę że warto przytoczyć fragment artykułu z Elektroniki dla Wszystkich z września 1997 roku pt "Mój pierwszy wzmacniacz" Piotra Góreckiego w którym to sporo miejsca poświęcono technice lutowania:Montaż i uruchomieniePo zidentyfikowaniu i przygotowaniu elementów...

   30 Paź 2020 19:49Odpowiedzi: 47 Wyświetleń: 70682

   Pasta do lutowania - co zamiast Elto?

   Witam.Dotychczas używałem pasty do lutowania Elto, z której byłem zadowolony. Dość rzadko zdarzało się, by pasta nie dawała radyi cyna nie pokrywała lutowanego elementu (no, przy wylutowaniu bywały problemy, jeśli coś było pokryte grubszą warstwątlenków, zaśniedziałe - wiadomo jak bywa, wtedy...

   Warsztat co kupić? 26 Cze 2012 23:04Odpowiedzi: 3 Wyświetleń: 3952

   Jaka grubość ścieżek na PCB dla danego prądu?

   Jestem w trakcie projektowania obwodu w którym będą występowały prądy rzędu 20-25A (o długości ścieżek dochodzącej do 300mm) i chciałbym aby ścieżki było możliwie wąskie. Chciałbym zapytać was jaką gęstość prądu przyjąć aby ścieżki nie uległy przepaleniu? W instalacjach elektrycznych przyjmuje...

   30 Wrz 2012 11:05Odpowiedzi: 3 Wyświetleń: 5475

   Lutownica transformatorowa - lutowanie przewodow podstawy lutowania

   Ale to jest sprzeczne z rzeczywistością mówię z doświadczenia. Dodajesz kalafonii później do cyny ołowianej. Jak wystarczająco dobrze jej nie dogrzejesz a na pewno transformatorówką to posmarkasz tylko, za każdym razem masz inną temperaturę.. Z początku jak zaczynałem 15 lat temu lutowanie właśnie...

   Wideoporadniki 26 Sty 2017 14:03Odpowiedzi: 25 Wyświetleń: 10566

   Jak projektować płytki drukowane PCB - część 15 - lutowanie układów bare die

   W rysunku 1 poniżej.Rys. 1. Przekrój przez typowy układ bare die z połączeniami drutowymi.W poniższym artykule omówimy te dwa, opisane powyżej, kroki realizowane w przypadku montażu układu bare die. W pierwszej kolejności przyjrzymy się połączeniom drutowym wykonywanym techniką tzw....

   05 Cze 2020 22:37Odpowiedzi: 2 Wyświetleń: 2934

   Środek do pocynowywania ścieżek

   jak się nie da to włożę w otwory ruloniki z foliii miedzianej i włożę do tego środka o którym pisałem, bo lutownicą nie dam rady tak ładnie pokryć w szczelinachna tym pisze ze warstwa ma grubość od 5 do 12 um, a jaką dla porównania gruboąć ma miedź na płytce??A czym będziesz te "ruloniki"...

   27 Kwi 2003 16:34Odpowiedzi: 5 Wyświetleń: 1453

   Hot Air i zimne luty; sztuka lutowania.

   Witajcie! Mam poważny problem. Wylutowuje z płytki układ ( nogi z dwóch stron – Obidowa TSOP48). Używam do tego Topnik RMA-223. No i ok. Jednak problem pojawia się przy wlutowaniu układu. Smaruje płytkę tym topnikiem i układam układ, następnie hot-air podgrzewam i delikatnie dociskam. Właśnie tu...

   02 Kwi 2007 11:10Odpowiedzi: 2 Wyświetleń: 3206

   k750i uszkodzone ścieżki na złączu fastport

   to zdrapałem kawałek i mam ładne do lutowania, ale po lutowaniu albo się odczepia albo pod podłączeniem USB wyskakuje skok napięcia, a ładowarka śmiga. I nie wiem czym to zrobić aby było dobrze??

   17 Mar 2012 22:34Odpowiedzi: 11 Wyświetleń: 1392

   Zadanie związane z lutowaniem

   Zastanawiam się nad takim rozwiązaniem: bazy T1 nie łączymy do emitera T2, wstawiamy potencjometr między kolektor T1 (początek ścieżki), a emiter T2 (koniec); a bazę T1 łączymy z jego suwakiem. Wtedy potencjometr może i powinien mieć znacznie większy opór - od 2k, może być i 220k, najlepiej coś pośredniego...

   27 Paź 2015 22:04Odpowiedzi: 17 Wyświetleń: 1137

   Lutowanie na uniwersalnej płytce drukowanej.

   np. tak.zdjęcia skopiowane z internetu, ale ładnie wyglądają te ścieżki z cyny. I jakim cudem ścieżki na takiej płytce można zrobić z cyny?

   03 Gru 2017 20:14Odpowiedzi: 4 Wyświetleń: 2001

   Sposoby na sprawne lutowanie

   W większości przypadków do sprawnego lutowania wystarczy lutownica z regulacją temperatury grota, oraz spoiwo lutownicze z topnikiem. Kiedyś dostępne było głównie spoiwo z dodatkiem ołowiu, teraz możemy także wykorzystać wersję bezołowiową. Warto mieć kilka różnych rodzajów spoiwa o różnej średnicy...

   Tematy tygodnia 22 Lip 2019 18:07Odpowiedzi: 63 Wyświetleń: 21081

   Lutowanie komponentów SMD na płycie żelazka. Proces SMT w warunkach domowych.

   tylko nakładam na każde pole lutownicze odrobinę lutu, tak, aby powstał menisk - pole robi się wypukłe. Potem topnik i elementy.Wszystko fajnie, ale jakoś nie mogę generalnie wyczuć sensu stosowania żelazka w ten sposób jaki opisujesz. Tym bardziej patrząc na twoje zdjęcia i filmik.Chodzi o...

   Projektowanie i Tworzenie Po godzinach 06 Wrz 2019 17:22Odpowiedzi: 48 Wyświetleń: 4686

   Logitech G9X - Micro switch które połączyć ścieżki by wlutować

   Nie, lutuje się normalnie, z użyciem cienkiego druciku.Ewentualnie sam przycisk podkleić przed lutowaniem.

   Komputery Początkujący 26 Sty 2021 17:57Odpowiedzi: 9 Wyświetleń: 270

   Przerwane ścieżki na płycie

   Chciałem zapytać czy próbować łączyć je drucikiem przy samym przerwaniu czy połączyć je lutując drucik od punktu do punktu który te ścieżki mają na końcach.Lepszą opcją jest naprawa ścieżek w miejscu ich przerwania.Ścieżki są tak cienkie że nie wiem czy pierwsza metoda wypali...O to...

   13 Paź 2015 18:32Odpowiedzi: 2 Wyświetleń: 2277

   Maksymalny prąd dla ścieżki na pcb.

   Czytałem ostatnio, że cynowanie ścieżek nie polepsza amperażu, ale jedynie rozpraszaną moc.Mam właśnie teraz projekt prądożerny <16A i zdecydowałem się na pokrycie srebrzanką, tyle, że soldermaską przykryję krawędzie ścieżki by się lepiej lutowało. Zauważ, że srebrzanki są cienkie, ja analizowałem...

   17 Mar 2021 13:34Odpowiedzi: 3 Wyświetleń: 207

   Pytanie co do lutowania. Chip w konsoli

   Stanowczo odradzam lutowanie transformatorówką czy też "zwykłą kolbą". Pod wpływem niekontrolowanej temperatury punkty lutownicze lub ścieżki mogą odkleić się od płytki. Kalafonia tylko ułatwia lutowanie. Właściwym spoiwem jest stop cyny z ołowiem zawierający kalafonię - tzw. "tinol". Nie potrzeba...

   03 Lip 2007 21:33Odpowiedzi: 3 Wyświetleń: 1296

   Nauka lutowania (pytania i problemy)

   Etezet - sądzę, że jeszcze musisz poćwiczyć lutowanie. To w końcu potrzebna jest kalafonia, czy nie potrzebna? hi.73!Dzięki za poradę, na pewno skorzystam. Więc tak kalafonia jest niezbędna do lutowania jak wiadomo, ale żeby nabrać cynę na grota nie jest potrzebna (temat początkowo tyczył się...

   12 Kwi 2010 12:40Odpowiedzi: 62 Wyświetleń: 31505

   Czyszczenie płytki (przed/po) lutowaniu

   Nie musi być koniecznie izopropanol. Pokrycie płytki PRZED lutowaniem zapobiegnie utlenianiu się miedzi i ułatwi lutowanie. Pokrycie płytki PO lutowaniu tak samo zapobiegnie utlenianiu się ścieżek i zaizoluje płytkę.

   27 Gru 2011 09:38Odpowiedzi: 8 Wyświetleń: 3322

   Poradnik o lutowaniu i naprawie uszkodzonych płytek

   Znalazłem na YouTube perełkę - dwa kilkulekcyjne poradniki.[youtube][/youtube]Pie... o tym, jak poprawnie lutować - składający się z następujących części:Lesson 1: Solder & FluxLesson 2: Soldering to TerminalsLesson 3: Cup TerminalsLesson 4. Bifuricated TerminalsLesson 5: Hook...

   21 Sty 2013 01:52Odpowiedzi: 6 Wyświetleń: 57861

   Lutowanie rozpływowe zaprogramowanych pamięci flash?

   Mam taki dylemat - nigdzie o tym nie znalazłem informacji:- czy lutowanie zaprogramowanych pamięci eeprom/flash/eprom rozpływowo jest dla ich zawartości i późniejszego trzymania danych obojętne?Czyli, czy po lutowaniu jeśli pamięć ma dobrą zawartość to można jej ufać?Jest to o tyle ważne, że...

   10 Paź 2012 11:12Odpowiedzi: 2 Wyświetleń: 1398

   Jaki piec i akcesoria do lutowania BGA

   Ja zaproponowałbym wydanie jak największej kwoty na lutownice bga. Odpuściłbym sobie dodatki które zawsze można kupić później.Jak będziesz robił 1-2 laptopy to nie wiem czy w ogóle jest sens kupować jakikolwiek sprzęt. Czy naprawiasz lub planujesz naprawiać np telefony gsm lub inne urządzenia?...

   08 Sie 2013 10:21Odpowiedzi: 5 Wyświetleń: 3450

   Kalafonia, Pasta do lutowania, topnik

   Mam twardą "kalafonia aktywna do lutowania" firmy TermoPasty. Do tej pory używałem "Pasta cynel -1 topnik do lutowania miękkiego" i fajnie się mi lutowało na tym topniku.Mam pytanie czy da się zrobić z tej kalafonii twardej kalafonie miękką o takich samych właściwościach co pasta cynel-1?Czytałem...

   13 Lis 2014 23:49Odpowiedzi: 5 Wyświetleń: 8172

   Lutowanie SMD- alternatywa dla pasty

   Najlepiej pobielić ścieżki i żadna korozja nie grozi. To jest lepsze od srebrzenia bo srebro koroduje moment jeśli są związki siarki w powietrzu. Ja przed lutowaniem pokrywam fluxem płytkę, pobielam a po lutowaniu zmywam flux kontaktem WL. I lutuję Wellerką z grotem na temperaturę 270 stopni, wtedy nie...

   24 Maj 2004 20:08Odpowiedzi: 27 Wyświetleń: 32559

   Spalona ścieżka. Czy da się naprawić tą ścieżkę?

   Ścieżkę da się naprawić gożej z tym elementem dokąd prowadzi ta ścieżka.Lutujesz kabelek i łączysz elementy w tych miejscach gdzie jest przepalona ścieżka.

   03 Gru 2004 00:26Odpowiedzi: 8 Wyświetleń: 4021

   Płytka dwustronna - czy złącze zasilania lutować na obu stronach?

   Witam, pierwszy raz wykonuję układ na dwustronnej płytce i mam kilka wątpliwości. Wszystkie elementy lutuję z obu stron płytki ale czy złącze ARK2 zasilania też mam lutować z obu stron?? Miedź niby jest także pod nim. Jak tak to będzie, to trochę trudne. :DDruga sprawa - jak mam takie punkty lutownicze,...

   02 Lut 2006 19:14Odpowiedzi: 6 Wyświetleń: 1341

   Ścieżki po czasie. Czy coś może się ze ścieżkami? Zabezpieczenie?

   Miedż utleni się, zakonserwować, tak jak proponujesz rozpuszczoną kalafonią:P (a i owszem to ułatwia również lutowanie)

   05 Kwi 2006 22:51Odpowiedzi: 8 Wyświetleń: 1050

   szerokość i grubość ścieżki?? jaka??

   W takim razie jak na schemacie pcb uwzględnić drut miedziany przylutowany do ścieżki??A po co?Zrób zwykłą ścieżkę aa drut sobie dolutujesz.Chyba, że zlecasz wykonanie płytek jakiejś firmie. W takim wypadku dopilnuj, żeby na ścieżki do których ma być lutowany drut nie była nanoszona soldermaska.

   01 Cze 2006 07:43Odpowiedzi: 4 Wyświetleń: 2807

   W jaki sposób mozna pokryć ścieżki cyną?

   1) AD tematu głównegoIstnieja jeszcze metody chemiczne pokrywania cyną.Raczej niepraktyczne w wypadku zmontowanego wzmacniacza, ale świeżo wytrawioną płytkę pokrywa.Zestawu chemikaliów nie pamiętam, ale mam parę buteleczek przygotowanych - brakuje tylko aqua destilata.Niestety efekt jest średnio...

   21 Sty 2007 14:13Odpowiedzi: 7 Wyświetleń: 1861

   montaż elementów bez konieczności lutowania.

   Polecam płytkę stykową. Sam zaczynałem na tym. Łączysz elementy bez lutowania, więc możesz wyciągnąć w każdej chwili. Pamiętaj, iż każde lutowanie wykonane mniej profesjonalnie może zniszczyć element. Mnie nawet to się zdarza nieraz a ścieżki też nie są wieczne. W związku z tym najlepiej konstruować...

   10 Kwi 2008 21:44Odpowiedzi: 4 Wyświetleń: 1236

   Płytka dwustronna - jak lutować górnej warstwie?

   Dziwne, bo ja jakoś lutuję w ten sposób czesto i nigdy nie było z tym problemu. Ważne żeby lutownica miała dobry grot zwilżony cyną, ścieżki były przygotowane odpowiednio. Nie było to pokryte tlenkami i innymi rzeczami utrudniającymi lutowanie. Cyna ma ładne zdolności penetrujące i rozlewa się pięknie...

   02 Sie 2008 13:41Odpowiedzi: 9 Wyświetleń: 3429

   Servis easy logic 1500 - odtworzenie ścieżek modułu Minisel

   Szkoda że brakuje kilku ścieżek bo może próbowałbym go reanimować a tak czeka pewnie złomowanie całej pralki.Witam.To że brakuje ścieżek to jeszcze nie jest wielkim bólem...Należy odtworzyć je co nie powinno być wielkim problemem, a następnie elementy jakie mogły zostać uszkodzone i dopóki nie...

   AGD Pralki, Suszarki 28 Mar 2009 15:05Odpowiedzi: 22 Wyświetleń: 6384

   Ręczne lutowanie bezołowiowe. Wady połączeń.

   Ja też tylko amatorsko ale ostatnio sporo lutuję bezołowiowo, stopem o nieznanych parametrach (ktoś mi przewinął ze szpulki), prawdopodobnie z miedzią, oraz stopem Sn97% Ag3% (Cynel SAC300). Mogę coś o nich napisać:Ten pierwszy ma taki dość przyjemny zapach:D strasznie kiepsko się nim pobiela ścieżki...

   Forum Budowlane 30 Sie 2010 16:18Odpowiedzi: 21 Wyświetleń: 6595

   starte ścieżki W FOLII KLAWIATURY

   Witam w klawiaturze u moich dzieciaków znalazłem dość dużą ilość coca-coli i tak się stało iż elegancko wytrawiła ona kilka ścieżek na folii dzięki czemu nie działa kilka przycisków. Moje pytanie brzmi czy istnieje jakiś pisak/lakier dzięki któremu mógłbym odtworzyć te kawałki ścieżek. Lutowanie odpada...

   31 Sty 2011 12:07Odpowiedzi: 2 Wyświetleń: 3699

   Lutowanie na fali, przewody bezpośrednio przylutowane do PCB

   Próbowałem znaleźć jakieś informacje na temat możliwości przylutowania przewodów bezpośrednio do płytki w procesie lutowania na fali, niestety nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytania:1) czy izolacja przewodu na temperaturę 105ºC jest w stanie przetrwać proces lutowania?2)...

   07 Kwi 2011 13:06Odpowiedzi: 6 Wyświetleń: 2379

   Lutowanie smd w nietypowy sposób

   Hmm, musiał bym mieć kawałek laminatu zrobiony pod układ SO8 ponieważ płytce uniwersalnej mogę zalutować np 2 nogi bo się mi cała cyna zlewa na jedną. (brak pasty lutowniczej, otwory w płytce, i za szerokie ścieżki, 2 nogi opierają się o jedną)Ok. LM358 był grzany przez 55 sekund. noga o którą oparłem...

   12 Lis 2011 20:44Odpowiedzi: 12 Wyświetleń: 3586

   ICS-150 - nie działa; nie widzi panelu - uszkodzona ścieżka

   Witam, mam radio dość unikatowe i nietypowe ICS-150 Car System, otóż od pewnego momentu gdy złamała mi się taśma, polutowałem na krótko kablami 1-1, jednakże w tych mrozach lut mi puścił i ponownie chcąc lutować uszkodziłem 'zieloną folię' na płytce.Moja płytka wygląda mniej więcej tak:Pytanie...

   Radia Samochodowe Początkujący 26 Gru 2011 13:09Odpowiedzi: 1 Wyświetleń: 1497

   Lutowanie Hot Air, co do czego służy?

   Pasta z cyną ma w sobie topnik.Flux-u używam w przypadku1. Wylutowałem coś i nie oczyściłem dokładnie padów. Wtedy kładę nowy element na płytkę, "mocuję" go do płytki przez 2 luty po przekątnej, dookoła pokrywam fluxem (w celu oszczędności tylko na padach i cienką warstwą - po to strzykawka) naciskam...

   21 Mar 2012 20:56Odpowiedzi: 7 Wyświetleń: 16870

   Grubość ścieżek - ze wzoru wychodzi kosmos

   Ok. Idąc ściężką drutu, bo 2. 54 mm to ciągle dużo, jaka wtedy powinna być ścieżka i jaki drut? Jak zamawiam płytkę, to musiałbym tą ścieżkę jakoś "odkryć" w projekcie? Bo inaczej będzie pokryta solder maską, tak?edit: z drugiej strony robiać ścieżkę 100 milsów, bo jest szansa, że dałbym radę ją wcisnąć,...

   13 Wrz 2012 20:37Odpowiedzi: 11 Wyświetleń: 1314

   EAGLE - Rozmieszczenie ścieżek.

   Wykonuję swój pierwszy projekt w Eaglu, jest to migacz na układzie NE555 sterujący dwoma diodami.Chodzi bardziej o naukę programu niż jakiś sensowny schemat ale dla zabawy padło na to. Mniejsza o to.Nie mam kompletnie wprawy w układaniu elementów, do tej pory robiłem na PCB jakieś proste zasilacze...

   04 Gru 2012 20:14Odpowiedzi: 12 Wyświetleń: 2967

   Ścieżka 10mOhm oraz 500uOhm na PCB

   Wszystko zależy od tego jakiej precyzji oczekuje autor tematu, oraz w jakim przedziale temperatur będzie płytka pracowała. Możliwe, że z obliczeń wyjdzie ścieżka o szerokości połowy płytki ze względu na wielkość prądu i długości 3 metrów ze względu na wymaganą oporność. Wówczas sprawa będzie jasna.Nie...

   24 Sty 2013 23:46Odpowiedzi: 3 Wyświetleń: 1740

   Przelotki na ścieżkach wysokoprądowych i wysokonapięciowych

   Nalutowywanie drutu jest nieprofesjonalne i bardzo kosztowne w seryjnej produkcji. Wygląda też ohydnie.Cynowanie ścieżek już lepiej, chociaż też utrudnia produkcję.Tutaj nie dodawałbym przelotek, jeśli ścieżki są symetryczne to rozpływ prądu powinien być bardzo równomierny. Można też rozlać poligony...

   28 Sty 2013 21:31Odpowiedzi: 7 Wyświetleń: 3252

   Odpadające ścieżki pcb - jak naprawić?

   Zbytnio grzejesz. Lutuj szybciej. Grzej bardziej nóżkę elementu niż ścieżkę. A jak już zdarzy, ze odleci, to albo robisz protezę kawałkiem drucika, albo przyklejasz ścieżkę do płytki i wtedy już na prawdę delikatnie lutujesz.

   07 Lut 2013 19:40Odpowiedzi: 5 Wyświetleń: 3744

   Wytrawiona płytka "na odwrót" (laminat łapie cynę, zamiast ścieżki)

   Mam niespotykany problem, namalowałem ścieżki układu lakierem do paznokci, wytrawiłem B327 (~15min w ok 40 stopniach + bujanie), umyłem rozpuszczalnikiem.Po rozpoczęciu lutowania zdziwienie - ścieżki (wcześniej pokryte lakierem) w ogóle nie łapią cyny, natomiast przestrzeń między nimi świetnie, oto...

   21 Lis 2013 01:06Odpowiedzi: 10 Wyświetleń: 2199

   PS3 CECHG03 - przecięte ścieżki CELL przy ściąganiu IHS - czy ktoś to naprawia?

   witaj. Z góry przepraszam że nie skonsultowałem się ze zdjęciami, ale siedzę mobilnie i po prostu nie mam jak. Jeśli problemem są ścieżki na płycie, to pewnie srebrzanka, jeśli na samym procesorze, to wstrzymałbym się od lutowania, póki nie spróbujesz mojej metody.Nad lupą, z pomocą mocnego oświeltenia...

   Konsole Serwis 19 Gru 2013 13:16Odpowiedzi: 7 Wyświetleń: 6057

   Diora ws 354 zerwane ścieżki

   Witam, mój problem jest następujący, potrzebuję zdjęcie spodu płyty głównej tego amplitunera ponieważ lutowałem bd 911/bd 912 i przez moje nierozgarnięcie uszkodziłem luty i teraz mi buczy na głośnikach (na samych sterujących miałem ładniutki dźwięk na słuchawkach). Muszę naprawić luty by mój amplituner...

   11 Maj 2015 22:30Odpowiedzi: 2 Wyświetleń: 564

   Sprzęt do lutowania - początkujacy

   Nie chcę się wymądrzać ale tylko powiem swój przykład. Ja będąc zielony w lutowaniu (jakieś kabelki od słuchawek czy przedłużacze lutowałem) naprawiłem sobie tuner mt 4161 gdzie do dużej masy cyny trzeba było przylutować rezystor 1x0, 5mm. Zrobiłem to za pomocą oporówki ZD-70DA za 25zł z grotem - ostrym...

   30 Lip 2015 06:00Odpowiedzi: 46 Wyświetleń: 3678

   nauka lutowania hot air - co robię źle

   Robię pierwsze próby lutowania gorącym powietrzem. Zaopatrzyłem się w zestaw:- stacja Zaoxin 858- pasta Sn62Pb36Ag2Na filmach instruktażowych po podgrzaniu pasta "znika" zostawiając czyste luty. U mnie pasta jedynie nieco się rozpływa i wciąż pozostaje w postaci szarej mazi i nic więcej. Dopiero...

   24 Sie 2015 18:01Odpowiedzi: 5 Wyświetleń: 1941

   Jaki mikroskop z kamerą wybrać do lutowania? Do 200zł.

   Hej, panowie już nie chce mi się patrzeć pod mikroskop podczas lutowania, wolałbym zerkać na monitor:)Moje pytanie brzmi czy kupię w miarę dobry mikroskop z kamera do 200zł?Czy niestety ale w tej cenie wszystkie to lipa?Chcę używać do zwykłych prac: lutowanie gniazd, złącz, niektóre włączniki.

   Smartfony Użytkowy 12 Lut 2016 15:01Odpowiedzi: 5 Wyświetleń: 1011

   Porwane ścieżki w samsung galaxy grand prime

   Witam wszystkich użytkownikówW wyniku upadku wyrwało się gniazdo w telefonie (zakupiłem nowe na allegro). Po próbie lutowania telefon uruchomił się, Wyświetlił się komunikat o słabej baterii, dlatego podłączyłem go do ładowarki i wyskoczył komunikat:, po chwili telefon wyłączył się i już nie...

   24 Cze 2016 21:09Odpowiedzi: 7 Wyświetleń: 1914

   Jak się nauczyć lutowania?

   Taka drobna uwaga. Za 15zł można kupić podstawkę pod lutownicę z miejscem na czyścik, sam czyścik, czyli specjalną gąbkę można kupić za około 5zł (używa się jej po zwilżeniu wodą, wycierając grot za każdym razem jak przylutujemy jakiś element). Jaką wy Panowie flanelę koledze doradzacie i dlaczego? :)...

   09 Lip 2016 21:10Odpowiedzi: 15 Wyświetleń: 3930

   WEP 992D+ - Kłopot z lutowaniem

   Widzę ze kolega nie zdaje sobie sprawy że na YT goście też nie zdają sobie sprawy z wagi problemu z powodu swojej marnej wiedzy lub całkowitej ignorancji. Ot raz się uda a dziesięć razy się nie uda. Preheater ( podgrzewacz) ma kilka zadań. A mianowicie zmniejszyć naprężenia płyty spowodowane skurczami...

   16 Sie 2016 07:09Odpowiedzi: 5 Wyświetleń: 2655

   B75 Asrock Pro3 - Przepalona ścieżka na PCB Potrzebny czarodziej

   Hej, potrzebny czarodziej akrobata z atestem.Przepalił się kawałek ścieżki na PCB płyty głównej.Wiem, że się nie da. Płyta około 150-200zł ale słyszałem, że nie takie czarodzieje operują na tym forum i nie takie rzeczy naprawiali.Niby w okolicy przerwania ścieżki jest coś przysmolone, ale nigdzie...

   05 Sty 2018 10:41Odpowiedzi: 11 Wyświetleń: 615

   Poszukiwania czegoś do lutowania

   Na płytach głównych większość elementów jest mało użyteczna w amatorskiej elektronice bo są zbyt wyspecjalizowane do funkcji którą pełnią, przydać sie mogą tranzystory MOSFET z układów zasilających, czasem kondensatory, dławiki.Lutowania i wlutowywania SMD można się na tym nauczyć, ale żeby wiedzieć...

   14 Gru 2018 23:05Odpowiedzi: 7 Wyświetleń: 522

   Niuanse projektowania płytek drukowanych - część 6 - dołączanie ścieżek do padów

   Jeśli chodzi o lutowanie płytek z elementami SMD w technologii bezołowiowej to istotne jest wiele czynników, przy czym sposób podłączenia ścieżki do pada zajmuje raczej dość odległą pozycję na liście.Tak więc z mojego skromnego doświadczenia:1. Dobra pasta - to jest rzecz absolutnie najważniejsza....

   04 Cze 2019 20:30Odpowiedzi: 12 Wyświetleń: 4848

   Lena 2 - przestrojenie - cięcie ścieżek

   Gdy skrócę cewkę heterodyny o 1 zwójPrzecież tam w opisie nie ma mowy o skracaniu cewki.Popatrz dobrze, napisane jest:- Przecinasz ścieżki koło trymerów C104. C115- Lutujesz 8. 2pf gdy nie ma trymerka C104 (poczytaj o rdzeniu cewki L106 że mosiężny i doborze pojemności dołożonego 8. 2pf do...

   02 Gru 2019 20:41Odpowiedzi: 6 Wyświetleń: 1470

   Mini konwerter USB-UART i lutowanie QFN w warunkach domowych tanią lutownicą

   Niestety co najmniej dwa piny musiałem poprawić.No właśnie. Możliwe że to nie były ostatnie Twoje poprawki na tych płytkach.Przy QFN lutowanych tylko lutownicą, bardzo łatwo o zimne luty. Dlatego osobiście za niezbędną do stwierdzenia że kość jest poprawnie przylutowana, uważam inspekcję...

   DIY Konstrukcje 03 Lut 2020 18:26Odpowiedzi: 14 Wyświetleń: 3642

   jaka temperatura stacji do lutowania?

   A do jakiej cyny? Ołowiowa ma niższą wymagana temperaturę bezołowiowa wyższą. A dokładnie to trzeba samemu sprawdzić jaka. Po pierwsze - jak ktoś ma wprawę i lutuje szybko i bezbłędnie (nie przegrzewając ścieżek) może i ustawić 400*C i będzie dobrze. A jak ktoś dopiero się uczy i każdy lut zajmuje mu...

   22 Lut 2020 08:04Odpowiedzi: 2 Wyświetleń: 534

   [Zlecę] Naprawa ścieżek klawiatury mechanicznej

   W mojej klawiaturze padły dwa switche - była próba naprawy przez domorosłego szpecjalistę ale skończyło się prawdopodobnie na przypaleniu ścieżek przy lutowaniu nowych switchy.Zlecę zatem diagnozę + naprawę ścieżek (metoda może być i na druta - byleby to działało długofalowo) + od razu...

   Ogłoszenia Elektronika 30 Maj 2020 18:00Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 504

   Pad kontroler XBOX ONE S- wyrwane ścieżki joysticka (potrzebna mapa ścieżek)

   Dostałem do poprawy po „fachowcu” pad kontroler od konsoli XBOX ONE, w którym uszkodzony został jeden z joysticków (podobno cały czas po sparowaniu z konsolą wyświetla się jako „skręt w lewo”). Po rozebraniu okazało się, że ktoś tak umiejętnie lutował, że aż...

   10 Paź 2020 20:40Odpowiedzi: 6 Wyświetleń: 1278

   Uszkodzona ścieżka ładowania baterii w słuchawkach

   Dzień dobry,niechcący uszkodziłem ścieżkę na płytce i teraz nie potrafię tego naprawić. Nie znalazłem też niczego w Internecie, aby mi pomogło. Moja znajomość elektroniki nie jest powalająca, ale radze sobie z lutowaniem:)W czym problem. Nawet po przylutowaniu oderwanego kabla do zaznaczonego na...

   22 Paź 2021 18:49Odpowiedzi: 3 Wyświetleń: 273

   Jak dobrać odstępy pomiędzy ścieżkami WN produktu na rynek amerykański

   Nie. Nie. Jeszcze raz. Złącza nie są ograniczeniem - tylko odległość pomiędzy ścieżkami, która doprowadza napięcie do złącza. Im większa ścieżka, tym lepsze luty, ale mniejszy dystans pomiędzy nimi. Jeśli zrobię duży dystans to mam wtedy bardzo mały obszar dla lutowania. Wszystko opiera się o ten dystans....

   17 Lut 2022 01:19Odpowiedzi: 27 Wyświetleń: 546

   Lutowanie grafiki zwarciówką?

   Witam! Otóż posiadam uszkodzoną kartę graficzną, wyśledziłem uszkodzenie - okazalo się że przerwana jest jedna ze ścieżek. Mam zamiar spróbować to jakoś zlutować ale troche boję się użyć zwykłej lutownicy zwarciowki (tylko taka posiadam), wiec mam pytanie do obeznanych - czy nie uszkodzę jakiejś delikatnej...

   24 Cze 2004 20:02Odpowiedzi: 3 Wyświetleń: 1094

   Jak poprowadzić ścieżki

   układ mój jest układem analogowo -cyfrowym.Mikroprocesor Atmega128, izolowane wejścia cyfrowe, izolowane wyjścia cyfrowe,Wejścia analogowe na MAX 186, wyjścia analogowe na MAX 529 i komunikacja z otoczeniem RS485Ma to służyć do zmodernizowania starej maszynyNie występują tu żadne wielkie...

   01 Wrz 2004 23:05Odpowiedzi: 10 Wyświetleń: 1923

   Nauka lutowania dla początkującego.

   kalafonia zawiera aktywatory ułatwiające lutowanie części np. zaśniedziałych (usuwa naloty i tlenki) kalafoni mozna takrze używać w sytuacjach gdy zwarłeś ścieżki wtedy bierzesz kalafonie na grot rozgdzewasz cyne którą zwarłeś ścieżki i np szpilką je rozdzielasz ( oczywiście gdy cyna jest roztopiona),...

   Inne Serwis 11 Lis 2004 15:26Odpowiedzi: 8 Wyświetleń: 25113

   Styki SIM w T68i. Wyrwana ścieżka, schemat telefonu.

   Naparawiam SE T68i z wyrwanym czytnikiem karty SIM. Zauważyłem, że na płycie jest wyrwana jedna ścieżka (miejsce lutowania). Chyba będzie potrzebny schemat telefonu, aby podłaczyć gdzieś tą końcówke. POMOCY

   30 Mar 2005 18:13Odpowiedzi: 4 Wyświetleń: 819

   Przerwana ścieżka na płycie głównej, jak naprawić?

   Popatrz na przebieg ścieżek i lutuj w miejscu gdzie ścieżka ma pkt lutowniczy - gdzie jest największa ppowierzchnia do lutowania.Wydaje mi się że to nie jest najlepszy pomysł.Nie wiadomo co to za ścieżki. JEżeli jest w niej napiecie stałe, lub o niskiej częstotliwości, nie ma problemów. Ale jeżeli...

   14 Maj 2005 18:04Odpowiedzi: 10 Wyświetleń: 23746

   Wielki problem przy lutowaniu.

   tak szybko pokryła się tlenkami??Dlaczego "szybko"?To zależy od tego, co się wzięło, jaki laminat, ile czasu przeleżał.Jeśli zaczął ciemnieć to napewno jest stary a wtedy bez uprzedniego czyszczenia są kłopoty z lutowaniem a potem z odpalonymi ścieżkami.

   03 Wrz 2005 22:12Odpowiedzi: 9 Wyświetleń: 1365

   Licznik od Peugoeta 406 silnik 1. 8 1996r - uszkodzenie przez lutowanie?

   Witam myślę że przez lutowanie to sie nie stalo, może jakieś przypadkowe uszkodzenie podczas próby naprawy, sprawdz jeszcze raz ścieżki które lutowaleś i okolice gniazd podączeniowych.

   Samochody Elektryka i elektronika 21 Lut 2006 22:26Odpowiedzi: 2 Wyświetleń: 1097

   Przełama na ścieżka w taśmie do LCD

   Mam taki kłopot z taśmą, że przełamana jest jedna ścieżka w taśmie łączącej wyświetlacza z płytką (Philips). Jak połączyć to pęknięcie, bo lutowanie raczej odpada. Nie mam też żadnego kleju przewodzącego. :cry:

   Radia Samochodowe Serwis 04 Maj 2006 11:58Odpowiedzi: 9 Wyświetleń: 1287

   Lutowanie w plytke - projektowanie 2 stronnej

   Ależ oczywiście, że się da:) Sam masę już takich projektowałem:] W ogóle w eagle możesz robić do 16 warstw;) Po prostu u góry masz menu i przy prowadzeniu ścieżek możesz prowadzić je po stronie dolnej (bottom) - kolor niebieski lub po górnej (top) - kolor czerwony:]A co do pkt. 1 to robisz tak:załóżmy,...

   17 Maj 2006 07:57Odpowiedzi: 6 Wyświetleń: 1274

   Jaki przewód zamiast ścieżki w telefonie?

   Ja zamiast wypalonych ścieżek przeważnie używałem srebrzanki- tez jest giętka, dobrze się lutuje i można ją kupić w postaci drutu o różnych średnicach.

   20 Lip 2006 21:54Odpowiedzi: 15 Wyświetleń: 1278

   UPS Fideltronik Ares 500-uszkodzone ścieżki na PCB plyty.

   Witam, czy posiada ktoś własny taki UPS albo ma do naprawy? Chodzi o to, że mam takie cudo na stole i ktoś wcześniej lutując diodę D44 od strony katody uszkodził ścieżki łączące ten element z D46 i D47, proszę o ewentualną pomoc w tym temacie, a może jakiś szkic albo najlepiej foto mile widziane,...

   Komputery Zasilacze 12 Wrz 2006 08:57Odpowiedzi: 1 Wyświetleń: 2740

   Wyświetlacz Sony Ericsson K700i - przerwana ścieżka

   Witam. Mam uszkodzony wyświetlacz, a właściwie taśmę w SE K700i. Jedna (zaznaczona ścieżka jest przerwana). Nie chcę tego od razu lutować i mam pytanie czy ta ścieżka nie łączy się jakoś z tymi większymi elementami na taśmie?

   26 Lis 2006 14:07Odpowiedzi: 2 Wyświetleń: 1402

   Jaką lutownicę kupić do lutowania drobnych rzeczy?

   Poszukuję dość dobrej, niedrogiej, precyzyjnej lutownicy która nada się do lutowania drobnych rzeczy, ścieżek itp. Proszę o polecenie mi czegoś.

   Inne Co kupić? 18 Cze 2007 08:18Odpowiedzi: 3 Wyświetleń: 1387

   Hyundai S570, zerwana i nadpalona ścieżka, kupno modułu?

   Cześć.A po co inwestować - Przylutuj ten kabel bezpośrednio do płytki do niespalonej części ścieżki.Pozdrawiam.Dodano po 1ps.W wielu monitorach jest on lutowany

   Monitory Serwis 11 Lip 2007 18:27Odpowiedzi: 1 Wyświetleń: 651

   Jak i czym połączyć ścieżki?

   w tym przypadku szkoda 10 zł na preparat. Moim zdaniem najlepiej połączyć kawałkiem drucika. Jeżeli masz za duży grot to owiń go drutem. Przed lutowaniem pobiel cyną ten drucik i grot, nie żałuj topnika. A tak na marginesie, tak uwalone ścieżki nie wróżą nic dobrego.

   15 Sie 2007 17:12Odpowiedzi: 5 Wyświetleń: 1008

   Problem z lutowaniem elementów przewlekanych

   Wsadzić w płytkę a wystające od strony ścieżek nóżki rozgiąć i już będzie wisiał na odpowiedniej wysokości. Tylko do lutowania płytkę na jakiejś wysokości musisz mieć - albo trzecia ręka albo np położyć na wierzch słoika, kubka itp.

   04 Lut 2008 10:12Odpowiedzi: 1 Wyświetleń: 1532

   SONY KV-29X5U urwana ścieżka.

   No już doszedłem że ścieżka się nie urwała tylko odskoczyła od płyty i wisiała lekko.Natomiast przy lutowaniu zaginął mi kondesator C111 i nie wiem jaki dokładnie to będzie, w service manual znalazłem:C111 1-216-296-00 SHORT 0 (KV-29X5A/29X5D/29X5E/29X5K/KV-29X5L/2... CERAMIC...

   24 Lut 2008 14:30Odpowiedzi: 3 Wyświetleń: 962

   Lutowanie - GSM (włączniki, joye)

   Witam!Do lutowanie drobnych elementów i czułych używaj tylko i wyłącznie Hot AirJeżeli przyłożysz gorący grot do ścieżek lub nóżek to (w przypadku k700i) się spali regulator czy sterownik i joystik.Zdecydowanie użyj Hot Air

   18 Maj 2008 18:35Odpowiedzi: 3 Wyświetleń: 1714

   Zerwane ścieżki na PCB od napędu konsoli Gamecube.

   Dostałem za darmo konsole Gamecube w kórej próbowano zainstalować chip Xeno GC. Niestety lutownica transformatorowa + obszar lutowania o wielkości 20 groszuwki = zniszczony chip. Udało mi się go odlutować lecz niektóre ściezki na płytce od napędu DVD są trwale uszkodzone. Jednak po dokładnemu przyjrzeniu...

   13 Sie 2008 11:44Odpowiedzi: 3 Wyświetleń: 2605

   Poczatki w lutowaniu

   Nie od razu Kraków zbudowano, dobrego lutowania musisz się po prostu nauczyć, trening czyni mistrza. Na początku nie żałuj kalafoni ( nadmiar możesz potem usunąć za pomocą pędzelka i denaturatu) i ostrożnie z temperaturą żeby nie poodchodziły Ci ścieżki. :D:DPozdrawiam.

   09 Paź 2008 19:58Odpowiedzi: 8 Wyświetleń: 1979

   Fajny wzmacniacz PW 9013, Fonica, uszkodziłem ścieżki

   Odbudowa ścieżki to tylko przywrócenie połączenia elektrycznego bez możliwości zwarcia, a nie lutowanie artystyczne. Można użyć odcinka srebrzanki, lub przewodu w izolacji. I nie wpadaj w panikę, że prąd "zobaczy" inny rodzaj połączenia, a w rezultacie zmieni się brzmienie. To zwykła autosugestia i myślenie...

   Audio Początkujący 27 Paź 2008 21:36Odpowiedzi: 9 Wyświetleń: 3602

   BIOS: wyrwana ścieżka. Nie mogę odnaleźć drugiego końca

   Sorry, ale czym Ty to lutowałeś?!?Jakbyś wylutował ten układ, oczyścił z topnika, to pewnie było by widać gdzie ta ścieżka prowadzi i można by się dolutować kynarem do najbliższej przelotki.

   Laptopy Hardware 28 Paź 2008 09:08Odpowiedzi: 10 Wyświetleń: 4197

   Lutowanie SMD - wymiana bezpiecznika

   1. Wytwarza pole magnetyczne2. Małe elementy i ścieżki "kleją" się do grota3. Cienki grot szybko się przepala i idą iskry, niech Ci się tak stanie przy lutowaniu SMD to leżysz.pozdrawiam. jomekZwykła lutownica na bazarze kosztuje grosze a warto dać bo jeżeli bawisz się takimi rzeczami to baaaaardzo...

   06 Lis 2008 17:10Odpowiedzi: 4 Wyświetleń: 3688

   Jak poprawnie wykonać płytkę drukowaną? Zabezpieczenie ścieżek

   Można z folii, ale folie do laserów tanie nie są. Ja używam okładek z gazet z programami telewizyjnymi. Poza tym jak chcesz zabezpieczać ścieżki, to kalafonia jest ok, poza tym lepiej się lutuje itd. Ale jak układ ma pracować w ciężkich warunkach, to lakier będzie lepszy.

   03 Sie 2009 13:54Odpowiedzi: 40 Wyświetleń: 4882

   lutowanie plytki dwustronnej

   Jeżeli otwór nie ma metalizacji (a przy płytkach robionych samodzielnie - na ogół nie ma), to nóżkę w otworze do którego ścieżki dochodzą z obu stron, trzeba lutować też z obu stron.Cyna nie przepłynie sama po nóżce.Pozdrawiam

   18 Maj 2009 15:30Odpowiedzi: 8 Wyświetleń: 1557

   przerwana ścieżka licznika opel kadett Opel Kadett 1. 6

   Nie ma. Ja jak mam taki problem nigdy nie lutuje krosa bezpośrednio w upalonym miejscu - ta folia topi sie szybciej niż myślisz. Lutuje do nabliższych punktów w których zaciskane są opory czy inne elementy.

   Samochody Początkujący 14 Lis 2009 12:54Odpowiedzi: 6 Wyświetleń: 2493

   stacja lutownicza ZD-937B - jak lutować?

   Ja ustawiam zawsze w okolicach 300st. Przy lutowaniu czegoś większego (grube ścieżki na płytkach, przewody) podkręcam do 350st. a przy delikatniejszych sprawach(GSM) skręcam do ok 280st. 28 Gru 2009 14:29Odpowiedzi: 2 Wyświetleń: 2007

   Poradniki na temat właściwego lutowania

   Przy obcinaniu nóżek po lutowaniu, na punkt lutowniczy może zadziałać taka siła, która spowoduje przerwanie ścieżki, oderwanie jej od płytki, bądź oderwanie samego punktu od PCB. To jest główny problem i trzeba zachowywać dość dużą ostrożność przy działaniu w ten sposób, ponieważ ew. pęknięcie może być...

   05 Paź 2010 23:13Odpowiedzi: 49 Wyświetleń: 26546

   T280i SE - wyrwane ścieżki od mikrofonu

   Tak jak w temacie. Wyrwana ścieżka doprowadzenia wewnątrz mikrofonu. Mikrofon lutowany. Szukałem jakiejś serwisówki, ale z tym modelem jest krucho, może ktoś ma, albo wie jak rozwiązać ten problem??Pozdrawiam!!!

   21 Sty 2010 21:41Odpowiedzi: 2 Wyświetleń: 1008

   Asus Z92M - gniazdo zasilania po nieudolnym lutowaniu

   Witam!!Trafił do mnie w/w laptop, ktoś lutował zamiast gniazda jakieś kable i pozalewał ścieżki a potem jeszcze poskrobał laminat. Po oczyszczeniu wygląda wszystko jak na fotce. Chcę tylko się upewnić czy między zaznaczonym na zdjęciu + a - miernik powinien piszczeć ze jest obwód zamknięty, bo właśnie...

   22 Sty 2010 15:52Odpowiedzi: 2 Wyświetleń: 1870

   Lutowanie na płytce a schemat

   Dziś zacząłem prace nad światłolubem. Elektronike skończyłem, lecz nie działa: /Czy mógłby mi ktoś powiedziec, co źle zrobiłem?Tutaj zdjęcie schematu:A tutaj moja płytka:Legenda:Duże niebieskie to układ L293D, czerwona kropka to nóżka numer 1.Zielone prostokąty to rezystory,...

   16 Mar 2010 16:32Odpowiedzi: 6 Wyświetleń: 1700

   Odbudowa ścieżki w panelu JVC KD-G333

   Tak tez myślałem. Czy w przypadku lutownicy transformatorowej ( grot fi 1mm) mogę do niego oplotać cienki drucik i nim lutować? Bo moja maszyna pewnie wypali okoliczne ścieżki, a tego najbardziej się boję.

   10 Sie 2010 21:33Odpowiedzi: 2 Wyświetleń: 1749

   Flux ASA-223 czy można lutować SMD

   Witam. Czy topnikiem Flux ASA-223, mogę lutować(... )Chodzi o to, czy mogę posmarować ścieżki tym topnikiem a potem osadzać scalak i dmuchać gorącym powietrzem, czy trzeba innym preparatem?Topnik nie służy do lutowania.Po "posmarowaniu" ścieżek musisz jeszcze dodać spoiwo (cynę), lub zastosować...

   09 Wrz 2010 16:30Odpowiedzi: 2 Wyświetleń: 4146

   Nokia 7650 NHL-2NA-urwana ścieżka

   Witam. Dostałem dizisiaj na części zabytkową Nokie 7650 NHL-2NA. Po rozebraniu telefonu okazuje się, że ktoś wcześniej próbował lutować wyłącznik i odpalił jedną ścieżkę. Czy jest możliwość skrosowania tej ścieżki? Drugie pytanie czy są jeszcze w sprzedaży kable pod uFs-a do tej Nokii? Pytanie 3....

   12 Mar 2011 13:54Odpowiedzi: 11 Wyświetleń: 1815

   Projektowanie długich ścieżek

   Dzięki za schemat. Znacznie lepiej się analizuje przypadek Twojej płytki. W kwestii multipleksera to miałem na myśli sytuację, że masz jeden punkt/pin wejściowy (wg. schematu IN_GEN) i za pomocą odpowiedniego połączenia multiplekserów rozprowadzasz do gniazd SMB i wejść pomiarowych (wg. schematu...

   19 Maj 2011 14:08Odpowiedzi: 8 Wyświetleń: 1254

   Mycie PCB po lutowaniu - jaki ma cel?

   Polecam nakładać lakier po umyciu PCB.Myje się PCB aby uniknąć np. mikro zwarć tj. topnik w warunkach niekorzystnych (specyficznych) może stać się przewodnikiem.Po umyciu tez łatwiej organoleptyczni e sprawdzić jakość lutowania i jakość ścieżek.

   25 Gru 2011 14:27Odpowiedzi: 2 Wyświetleń: 1784

   Jak wyśrodkować ścieżki w programie Eagle?

   Jest to zamierzony efekt, ułatwia lutowanie. Włączanie/wyłączanie change ->Thermals.Przy tworzeniu nowego poligonu możesz od razu ustawić czy chcesz te thermale, czy też nie chcesz.P. s.Na tą chwilę jedyne, co mi się nie podoba (patrząc na zrzut ekranu), to prowadzenie ścieżek na skos (kąty...

   14 Maj 2012 20:31Odpowiedzi: 10 Wyświetleń: 2195

   Drobne braki w ścieżkach na płytce

   A ja bym ci radził jednak zacynować ścieżki, a co większe tak jak kolega pisał łatać drucikiem miedzianym.Drucik możesz wziąć z jakiegoś transformatorka lub cewki tylko pamiętaj aby go oczyścić przed lutowaniem z emalii.

   01 Cze 2012 19:04Odpowiedzi: 7 Wyświetleń: 951

   klawiatura - uszkodzona ścieżka

   Niestety, ale to jest za małe, dodam ze zdrowa ścieżka jest brązowa, a uszkodzona jest czarna. Jak mam Przymocować bypass? Lutowanie odpada, spalę plastikowe podłoże.

   18 Paź 2012 18:28Odpowiedzi: 4 Wyświetleń: 957

   Jak poprawnie ułożyć ścieżki w multipleksie wyświetlaczy LED

   Tą płytkę którą zaprojektował kolega Christophorus, jest do wykonania w warunkach domowych, bez wykonywania jako dwustronna. :DWeź pod uwagę, że wszystkie mostki (czerwone) są schowane pod obudową wyświetlaczy.Teraz wykonujesz płytkę jednostronną i przed wlutowaniem wyświetlaczy musisz te czerwone...

   29 Lis 2012 00:04Odpowiedzi: 4 Wyświetleń: 2970

   Lutownica + narzędzia do lutowania kondensatorów

   Kalafonia służy przede wszystkim do oczyszczania lutowanych elementów. Ale też ułatwia równomierne pokrycie odizolowanego końca elementu cyną, bywa też często wykorzystywana do ochronnego pokrycia świeżo wytrawionych ścieżek.

   06 Kwi 2013 17:19Odpowiedzi: 10 Wyświetleń: 3567

   Pierwsza płytka PCB - prośba o sprawdzenie poprawności ścieżek

   I jak mi wyszło, biorąc pod uwagę że to pierwszy raz? Wstydu nie ma. Ścieżki prądowe przekaźnika do pogrubienia - jak dmuchawa na 12V weźmie te parę amperów to tak cienkie będą się grzać.No i można by powiększyć pola lutownicze, zwłaszcza pod scalakiem - inaczej będzie większe ryzyko uszkodzenia...

   01 Lip 2013 22:09Odpowiedzi: 50 Wyświetleń: 9126

   Diego 1, 3a 6cylindrowy - Wypaliło ścieżki na płycie sterownika

   Wy lutuj przekaźnik być może któraś ze ścieżek jest przepalona.Sprawdź przekaźniki czy są sprawne

   Samochody Instalacje Gazowe 20 Maj 2013 12:13Odpowiedzi: 3 Wyświetleń: 1263

   Płyta główna - Uszkodzona ścieżka.

   Dzięki wielkie;) lutuję już 3 z 5 i mam nadzieję, że będzie działać.Wszystko zadziałało i ścieżki nie są raczej uszkodzone (wstaje i bez problemu się system ładuje). Wcześniej przed wymianą kondensatorów komputer się restartował. Teraz raczej jest ok. Jutro go pomęczę, ale tamte...

   04 Cze 2013 20:35Odpowiedzi: 9 Wyświetleń: 1245

   Przyklejanie ścieżek i padów do pcb

   Czy macie jakieś sprawdzone kleje do uniesionych i całkowicie odklejonych padów lub ścieżek? Próbował ktoś kleić na kleje epoksydowe? Z tego co sprawdziłem temperatura, jaką wytrzymuje przeciętny epoksyd to zaledwie 100 stopni C, Poxipol 120 stopni C (chociaż nie mam pewności, że jest na bazie...

   17 Lip 2013 12:12Odpowiedzi: 1 Wyświetleń: 1323

   Lg ku990 - Jak przylutować gniazdo ładowania, urwane ścieżki na płycie

   Oo Panie.. Trochę nieciekawie. Musisz odnaleźć w miarę dostępny punkt do którego szła ścieżka plusa. Bardzo pomocny byłby schemat płyty tego telefonu.No i ogólnie lutowanie będzie musiało być delikatne. Robiłem takie rzeczy ale zwykła lutownicą kolbową trzeba było się ostro napocić.Kabelek w miarę...

   17 Lip 2013 12:51Odpowiedzi: 1 Wyświetleń: 2013

   Lutowanie na płytce uniwersalnej, niedociągnięcia na schemacie.

   Witam, mam zamiar zlutować układ który widnieje niżej.A więc mam pare pytań związku z tym oto schematem:1. Zakupiłem w sklepie płytkę uniwersalną 5 cm na 7 cm, ma ona pełno otworów. Nie jestem pewien czy modę lutować ścieżkę obok ścieżki czy mi się to nie zleje i nie zrobi jedna większa.2....

   07 Sie 2013 18:19Odpowiedzi: 8 Wyświetleń: 2223

   [Zrobię] Montaż elektroniki SMD/THT, lutowanie, uruchamianie prototypów

   Witam serdecznie Inżynier mechatroniki oferuje:Wykonanie, trawienie płytek elektronicznych mniejszych większych, wiercenie otworów, wykonywanie płytek elektronicznych od A do Z (możliwe ścieżki od 8MILS).Dodatkowo przyjmę do wykonania montaż przewlekany, smd, przewody itp od zaraz. Najchętniej...

   11 Sie 2013 18:48Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 762

   Lutowanie kondensatorów smd

   Największy problem w wlutowaniu jak i w wylutowaniu sprawiają mi takie kondensatory:Zdarzają się podobne kwarce też w plastiku na dole i z nóżkami poziomymi z tymi też mam problem.Próbowałem lutownicą z grotem nakładałem trochę cyny na te pady wystające i ścieżki odstają od laminatu.Hot...

   01 Wrz 2014 22:43Odpowiedzi: 20 Wyświetleń: 8169

   Creative HS-1100 - lutowanie.

   A w jakim sensie zniszczona jest płytka? Przez złe lutowanie? Przecież nawet popękane ścieżki można naprawić drutem/kablem.

   29 Lis 2013 23:01Odpowiedzi: 7 Wyświetleń: 3282

  Rury miedziane z widocznymi śladami lutowania

  Lutowanie – metoda trwałego łączenia elementów metalowych za pomocą metalowego spoiwa zwanego lutem o temperaturze topnienia niższej niż temperatura topnienia łączonych elementów. Proces lutowania należy prowadzić w temperaturze wyższej od temperatury topnienia lutu, lecz nie wyższej od temperatury topnienia łączonych elementów. Dzięki temu lut topi się, a łączone elementy pozostają cały czas w stanie stałym. Istotne jest, aby zarówno lut, jak i elementy lutowane, osiągnęły temperaturę lutowania (wyższą od temperatury topnienia lutu), w przeciwnym przypadku mogą powstać wadliwe złącza zwane zimnymi lutami lub zimnymi stykami, o niezadowalających właściwościach użytkowych. Podstawową różnicą między lutowaniem a spawaniem jest to, że w przypadku spawania temperatura procesu jest tak wysoka, że ulega stopieniu zarówno materiał dodatkowy jak i brzegi elementów spawanych.

  Podczas lutowania powierzchnia łączonych metali nie zostaje stopiona, a trwałe połączenie następuje dzięki wystąpieniu zjawiska adhezji i płytkiej dyfuzji. Spoiwo lutownicze wnika w szczelinę między elementami lutowanymi oraz mikropory materiału lutowanego dzięki zjawisku zwilżania powierzchni elementów lutem. Żeby powstało prawidłowo wykonane złącze lutowane, musi dojść do wytworzenia wiązania metalicznego między elementami lutowanymi a lutem. Aby do tego doszło, ciekły lut musi zwilżyć powierzchnie elementów lutowanych. W tym celu powierzchnie lutowane są czyszczone z warstewki tlenków i aktywowane za pomocą topnika nakładanego razem z lutem lub tuż przed nałożeniem lutu.

  Zależnie od temperatury topnienia lutu rozróżnia się:

  • lutowanie miękkie (poniżej 450 °C)
  • lutowanie twarde (powyżej 450 lutowanie wysokotemperaturowe (powyżej 900 °C)

  Materiałem łączącym jest lut (lutowie).Narzędzie ręczne służące do lutowania to lutownica lub palnik. Czynność lutowania jest również wykonywana w specjalnych piecach.

  Procesem odwrotnym do lutowania jest rozlutowywanie.

  Lutowanie przemysłowe[edytuj | edytuj kod]

  Maszyna do lutowania na fali

  Przemysłowe, masowe lutowanie obwodów drukowanych zawierających duże ilości elementów elektronicznych wytwarzanych techniką montażu przewlekanego wykonuje się metodą lutowania "na fali" (ang. wave soldering). Technika ta polega na przesuwaniu obwodu drukowanego, po włożeniu na miejsca wszystkich przewidzianych do lutowania elementów, tuż nad powierzchnią ciekłego lutu. W pewnym miejscu zbiornika z lutem, za pomocą pompy wytwarzany jest poprzeczny "garb" na powierzchni lutu (czyli "fala", od której pochodzi nazwa metody). Szczyt fali lutu dotyka spodu przesuwającego się obwodu drukowanego i metalowe części (nóżki elementów oraz miedziane ścieżki na płycie) zostają pokryte stopionym lutem. Po przejściu płyty nad falą nagrzane miejsce stygnie i zakrzepły lut tworzy złącza lutowane wysokiej jakości.

  Lutowanie współcześnie stosowanych układów elektronicznych realizuje się również techniką rozgrzewania przy pomocy gorącego powietrza lub podczerwieni. Jest to tak zwane lutowanie bezdotykowe. Jest to metoda stosowana do obwodów drukowanych wytwarzanych techniką montażu powierzchniowego. W tym przypadku mieszanina lutu i topnika jest nakładana w postaci pasty na odpowiednie miejsca obwodu drukowanego. Po umieszczeniu elementów elektronicznych na swoich miejscach płytę i elementy na niej rozgrzewa się gorącym powietrzem lub promiennikiem podczerwieni. Po stopieniu lutu (a wcześniej - topnika) obwód drukowany jest chłodzony, złącza lutowane stygną, lut krzepnie i proces lutowania kończy się.

  Hot air to nowoczesne stacje lutownicze na gorące powietrze.Strumień powietrza jest wytwarzany przez pompę, następnie elementem grzejnym podgrzewany jest do żądanej temperatury. Nad utrzymywaniem zadanej temperatury czuwa mikroprocesor, który reguluje temperaturę, przepływ powietrza, czas pracy i inne parametry. Strumień powietrza możemy dowolnie regulować za pomocą dysz.

  Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

  • lutowanie w atmosferze azotu
  • lutowanie bezołowiowe
  • lutowanie miękkie
  • lutownica
  • rozlutowywanie
  • zimny lut
  • połączenia niskotemperaturowe spiekane
  • spawanie

  Lutowanie C Logic Clogic290cbint

  Bezpośredni link do pobrania Lutowanie C Logic Clogic290cbint

  Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

  Ostatnia aktualizacja Lutowanie C Logic Clogic290cbint