Instrukcja montażu i konserwacji Hitachi Cp Aw2503

Hitachi CP-AW2503 to wysoce wydajne i wytrzymałe urządzenie wizyjne o dużej rozdzielczości. Jest wyposażony w wyjście HDMI, które umożliwia podłączenie do monitora lub projektora. Instrukcja montażu i konserwacji Hitachi CP-AW2503 zawiera szczegółowe wskazówki dotyczące instalacji, konfiguracji i konserwacji urządzenia. Zawiera również informacje o bezpiecznym użytkowaniu urządzenia, jak również wskazówki dotyczące instalacji, konfiguracji i konserwacji obiektywu. Instrukcja zawiera również informacje o odpowiedzialnym rozwiązywaniu problemów i wskazówki dotyczące bezpiecznego przechowywania i obsługi urządzenia.

Ostatnia aktualizacja: Instrukcja montażu i konserwacji Hitachi Cp Aw2503

Antigua i Barbuda, Arabia Saudyjska, Aruba, Australia, Austria, Bahamy, Bahrajn, Bangladesz, Barbados, Belgia, Belize, Bermudy, Boliwia, Brunei, Bułgaria, Chile, Chiny, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Dominika, Dominikana, Egipt, Estonia, Filipiny, Finlandia, Francja, Gibraltar, Grecja, Grenada, Guernsey, Gujana Francuska, Gwadelupa, Gwatemala, Hiszpania, Holandia, Honduras, Hongkong, Indonezja, Irlandia, Islandia, Izrael, Jamajka, Japonia, Jersey, Jordania, Kajmany, Kambodża, Kanada, Katar, Kolumbia, Korea Południowa, Kostaryka, Kuwejt, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Makau, Malediwy, Malezja, Malta, Martynika, Meksyk, Monako, Montserrat, Niemcy, Nikaragua, Norwegia, Nowa Zelandia, Oman, Pakistan, Panama, Paragwaj, Polska, Portugalia, Południowa Afryka, Reunion, Rumunia, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Salwador, Singapur, Sri Lanka, Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Szwecja, Słowacja, Słowenia, Tajwan, Trynidad i Tobago, Turks i Caicos, Wielka Brytania, Węgry, Włochy, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Łotwa

Montaż baterii umywalkowej i wannowej - krok 1. Dobieramy baterie

Dobieramy baterie

Mnogość modeli baterii umywalkowych i wannowych pozwala na dopasowanie ich do każdego stylu wykończenia łazienki. Poza względami estetycznymi ważne jest to, jaką baterię chcemy zamontować - jednootworową, dwuotworową, stojącą na ceramice czy montowaną do ściany.

W praktyce armatura dwuotworowa, czyli taka, którą instaluje się do dwóch końcówek przyłączeniowych (oddalonych standardowo o 150 mm), używana jest obecnie głównie jako naścienna nadwannowa. Rzadziej w takie modele wyposaża się umywalki, choć nieliczne typy można osadzać jako stojące, jeśli w przyborze sanitarnym są lub można wykonać odpowiednie otwory. Wykorzystując kątowe przyłącza adaptacyjne, do pozycji stojącej można też przystosować niektóre baterie naścienne.

Sposób sterowania strumieniem wody nie ma wpływu na instalowanie baterii, bowiem zarówno jedno-, jak i dwuuchwytowe montuje się tak samo. W przypadku wymiany starej baterii, nową musimy dostosować do poprzedniego wariantu podłączenia, ale bez problemu możemy zmienić sposób sterowania wypływem wody (jednouchwytowa/dwuuchwytowa).

Montaż baterii umywalkowej i wannowej - krok 2. Narzędzia

Narzędzia potrzebne do montażu baterii umywalkowej i wannowej

Przy odpowiednim przygotowaniu instalacji wodociągowej do podłączenia baterii, do ich zainstalowania wystarczą podstawowe narzędzia hydrauliczne - klucze nastawne, obcęgi, wkrętaki oraz klucz rurkowy (niezbędnego do przykręcenia baterii jednootworowej). Uwaga! Przy dokręcaniu ozdobnych, chromowanych połączeń, należy używać klucza z nakładkami ochronnymi, jego szczęki osłonić paskiem grubej skóry lub gumy. Ochroni to ich powierzchnię przed trwałym uszkodzeniem. Przy osadzaniu baterii zespolonej z korkiem odpływu, prawdopodobnie potrzebna będzie piłka do metalu albo nożyce, umożliwiające skrócenie pręta sterującego zamknięciem.

Dysponując takim zestawem narzędzi, uzupełnionym o nożyce do rur i ewentualnie kalibrator, bez problemów samodzielnie rozbudujemy fragment instalacji wodnej. W przypadku baterii naściennej, będzie nieodzowna poziomnica. Jeśli ściana nie jest jeszcze wykończona płytkami ceramicznymi, to w pierwszej kolejności (po zamontowaniu konsoli przyłączeniowej) musimy wykonać prace glazurnicze, do których konieczne będą kielnia, paca zębata, łata kontrolna i wiertarka z kompletem wierteł.

Montaż baterii umywalkowej i wannowej - krok 3. Materiały dodatkowe

Montaż baterii umywalkowej i wannowej - materiały dodatkowe

Podstawowym zakupem będzie bateria, dopasowana do planowanego miejsca jej zamontowania. Armatura sprzedawana jest z różnym wyposażeniem. Najczęściej standardowe baterie umywalkowe mają w komplecie wszystko, co będzie potrzebne do ich podłączenia. Należy dokupić jedynie odpowiedni syfon. Jeśli wyprowadzenia rur nie mają zaworów odcinających, to trzeba będzie je wybrać, zwracając uwagę na średnicę gwintów do podłączenia wężyków (najczęściej 3/8 cala) i wkręcenia w instalację (standardowo 1/2 cala). Niekiedy konieczna będzie wymiana wężyków, gdy te dołączone do baterii okażą się za krótkie. Wówczas należy wybrać dłuższe z takimi samymi zakończeniami.

Asortyment niezbędnych elementów do zamontowania baterii wannowej zależeć będzie od miejsca jej osadzenia i stanu instalacji. W przypadku baterii nawannowej, konieczne będzie dokupienie kolanek przyłączeniowych (przyłączy kątowych), dostosowanych do korpusu armatury wannowej (jeśli nie jest to wersja stojąca).

Z pewnością potrzebne też będą wężyki o odpowiedniej długości i z podłączeniami 1/2 cala. W przypadku baterii naściennej - przy zamontowanej już konsoli - z reguły wystarczą mimośrodowe przyłącza kompletowane najczęściej z baterią, trzeba będzie tylko dodać taśmę teflonową. Jeżeli instalacja wodociągowa wymaga przeróbek, dodatkowo musimy zaopatrzyć się w rury - najwygodniej typu Pex-Al. -Pe - oraz konieczne złączki, kształtki i przyłącza.

Montaż baterii umywalkowej i wannowej - krok 4. Montujemy baterie stojące

Poradnik

Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Montujemy baterie stojące

Baterie stojące (najczęściej jednootworowe) są przewidziane do montażu na przyborach z fabrycznie wykonanymi otworami, i obecnie stosowane są na ogół na umywalkach. Do starszych modeli umywalek dwuotworowych można dokupić pasujące baterie stojące. Ich montaż jest łatwy - wystarczy od spodu dokręcić nakrętki mocujące króćce w otworach umywalki i połączyć wężykami z instalacją.

Niekiedy decydujemy się na zamontowanie baterii stojących na obrzeżu wanny - w modelach akrylowych uda się to w dowolnym miejscu - co wymaga wywiercenia otworów. W wannach prostokątnych robi się to na krótszym boku, od strony odprowadzenia wody do kanalizacji. Umożliwia to, w razie koniecznej naprawy, dostęp (przez jedne drzwiczki rewizyjne w obudowie wanny) do podłączenia wody i do syfonu. Otwory o średnicy 25 mm i w rozstawie 150 mm wiercimy otwornicą. Pod nimi warto umieścić płytkę wzmacniającą, z rezoteksu lub impregnowanego drewna. Uchroni ona brzeg wanny przed ewentualnym uszkodzeniem, gdy bateria posłuży np. za uchwyt pomagający utrzymać równowagę przy wychodzeniu z niej.

Ponieważ baterie wannowe produkowane są głównie jako naścienne, ich montaż w pozycji stojącej wymaga zastosowania ozdobnych przyłączy kątowych. Umieszczamy je w otworach wannowych i przykręcamy je wstępnie od spodu dużymi nakrętkami. Dokręcamy je dopiero po zamontowaniu baterii. Da się jednak kupić także stojące baterie dwuotworowe.

Montaż baterii umywalkowej i wannowej - krok 5. Doprowadzamy rury do umywalki

Doprowadzamy rury do umywalki

Rury z ciepłą i zimną wodą możemy poprowadzić pod tynkiem albo na ścianie. Nie musimy precyzyjnie wyznaczać miejsca na końcówki przyłączeniowe - wystarczy że znajdą się w pobliżu baterii. Do baterii umywalkowej lokuje się je najczęściej symetrycznie względem środka przyboru w rozstawie 15-20 cm i na wysokości 20-25 cm poniżej rantu umywalki. W starych budynkach zdarza się, że wyprowadzenia są schowane w pokryciu ściany, wówczas musimy do nich dostosować lokalizację umywalki i długość wężyków.

Doprowadzenie rur - zwłaszcza przy instalowaniu baterii na wannie - możemy poprowadzić po wierzchu ściany, kończąc podejście tzw. kolanami ustalonymi. Najwygodniej skorzystać z rur z tworzyw sztucznych i złączek zaciskanych - mocując rury uchwytami rozmieszczonymi co 60-80 cm.

Na podłączeniach zakładamy zawory odcinające - najczęściej kątowe z filtrem zatrzymującym szkodliwe dla baterii zanieczyszczenia. Wkręcamy je w kolanka ustalone, po wcześniejszym owinięciu gwintu taśmą teflonową, i ustawiamy w pozycji umożliwiającej łatwe podłączenie wężyków do baterii (do baterii nawannowej będą dość długie). Jeżeli wanna będzie obudowana, trzeba też zadbać o wygodny dostęp do zaworów i filtrów.

Montaż baterii umywalkowej i wannowej - krok 6. Montujemy baterie naścienne

Montujemy baterie naścienne

Decydując się na zamontowanie baterii na ścianie, jesteśmy skazani na określoną lokalizację umywalki czy wanny, a ostatecznego zainstalowania armatury możemy dokonać dopiero po zakończeniu robót wykończeniowych w tym wnętrzu. Dlatego, już na etapie prac instalacyjnych, musimy precyzyjnie ustalić miejsce wyprowadzenia instalacji wodnej i kanalizacyjnej pod baterię oraz odpowiednio je przygotować.

Obecnie baterie naścienne montowane są przede wszystkim jako nadwannowe lub z wyprowadzeniem z możliwością zawieszenia na drążku. Standardowo umieszczamy je w odległości ok. 1/3 długości wanny, mierząc od strony odpływu wody do kanalizacji. Przy szerokim rancie wanny zwróćmy uwagę na to, czy wylewka baterii sięga do jej wnętrza - w razie potrzeby będziemy musieli założyć ozdobne przedłużki.

Końcówki podłączenia powinny się znaleźć na wysokości 15-20 cm nad brzegiem wanny. Rzadziej montowane naścienne baterie umywalkowe wymagają doprowadzenia podłączeń na wysokość 110-115 cm nad podłogą i symetrycznie względem środka przyboru. Na podobną wysokość doprowadzamy podłączenia pod baterię natryskową montowaną w kabinie prysznicowej.

Montaż baterii umywalkowej i wannowej - krok 7. Instalujemy konsolę przyłączeniową

Instalujemy konsolę przyłączeniową

Rzadko praktykowane indywidualne zamocowanie przyłączy do wody ciepłej i zimnej przysparza sporo kłopotów podczas montażu baterii, gdyż niepołączone końcówki mogą przyjmować różne pozycje, utrudniając lub wręcz uniemożliwiając prawidłowe przykręcenie i uszczelnienie baterii.

Obecnie standardem jest wykorzystywanie jako szablonów do mocowania armatury konsoli z kolankami przyłączeniowymi w rozstawie 150 mm. Jednak osadzenie konsoli też wymaga dokładnego sprawdzenia położenia we wszystkich płaszczyznach. Końcówki przyłączeniowe ustawimy poziomo (w płaszczyźnie prostopadłej do muru), wkręcając w kolanka długie rurki i korygując ich położenie poziomnicą. Konieczne będzie uwzględnienie głębokości osadzenia w odniesieniu do ostatecznie wykończonej powierzchni ściany.

W razie wątpliwości, konsole lepiej usytuować trochę za głęboko (można je później skorygować przedłużkami), niż za płytko - gwint nieosłonięty ozdobną rozetką nie będzie wyglądał estetycznie. W praktyce płaszczyzna czoła kolanek powinna znaleźć się na głębokości 0, 5-1 cm od lica pokrytej płytkami ceramicznymi ściany.

Montaż baterii umywalkowej i wannowej - krok 8. Sprawdzamy wyprowadzenia rur

Sprawdzamy wyprowadzenia rur

Wyprowadzenia ścienne, które mocowane były bez użycia konsoli, trzeba dokładnie skontrolować pod kątem prawidłowego ich rozstawu i ustawienia. Do tego celu wykorzystamy złączki mimośrodowe, wkręcone na sucho w wyprowadzenia rur, oraz baterie jako sprawdzian rozstawienia. Powinniśmy to zrobić przed zakryciem bruzd instalacyjnych i położeniem okładziny ściennej, bo tylko wtedy możliwe będą ewentualne korekty ustawienia. Na mimośrody wstępnie nakręcamy baterię, ustawiamy ją w poziomie i dokręcamy ręką.

Następnie oceniamy, czy nie jest pochylona bądź krzywo ustawiona względem płaszczyzny ściany. W razie potrzeby korygujemy położenie i ostatecznie unieruchamiamy rury. Prawidłowość ustawienia końcówek możemy też sprawdzić po wkręceniu dwóch dłuższych rurek, zmierzeniu ich rozstawienia przy ścianie i na końcach oraz skontrolowaniu poziomu wzdłuż ich osi. Podczas prac tynkarskich i glazurniczych, w końcówki przyłączeniowe należy wkręcić specjalne plastikowe korki, które utworzą niezbędny luz wokół podłączenia.

Montaż baterii umywalkowej i wannowej - krok 9. Montujemy baterię stojącą

Montujemy baterię stojącą

Jednootworową baterię umywalkową najwygodniej podłączyć jeszcze przed zamocowaniem przyboru, zwłaszcza wtedy, gdy jest on nieduży i w miejscu z trudnym dostępem do jego spodu. Sposób przytwierdzenia określonych modeli może nieco odbiegać od tego opisu, dlatego zawsze należy skorzystać z instrukcji montażu producenta baterii (dołączonej do produktu lub na stronie internetowej).

W pierwszej kolejności w korpus baterii wkręcamy wężyki - najpierw ręką, a następnie kluczem płaskim. Po przełożeniu ich przez otwór montażowy w umywalce, przystawiamy ją w planowanym miejscu, sprawdzając, czy wężyki sięgają do podłączeń z dostatecznym luzem - nie mogą być napięte. Lewy wężyk podłączamy do ciepłej wody, prawy do zimnej. Jeśli wyprowadzenia rur nie zgadzają się ze stroną wymaganych podłączeń, wężyki mogą się krzyżować. Gdy ich długość jest zadowalająca, można przystąpić do osadzenia korpusu baterii, nakładając kolejno (po wyjęciu z umywalki) pierścień ozdobny i uszczelkę gumową i wkręcając trzpień mocujący. Po czym ponownie przewlekamy wężyki, od spodu nakładamy na trzpień podkładkę oraz nakładkę "księżycową" i posługując się kluczem rurkowym, dokręcamy długą nakrętkę na trzpieniu. Tak przygotowana bateria jest gotowa do podłączenia do instalacji, musimy tylko założyć odpływ i sterowanie korkiem.

W otwór odpływowy umywalki wstawiamy korpus korka z uszczelką, a od spodu dokręcamy go dużą nakrętką. W gniazdo sterujące korkiem wsuwamy dźwignię z przegubem kulowym, jednocześnie przetykając jej koniec przez ucho u dołu korka. Po dokręceniu nakrętki gniazda, na dźwignię nakładamy jarzmo, łączące z prętem sterującym, włożonym w otwór w korpusie baterii. Regulując położenie jarzma, znajdujemy pozycję, przy której po pociągnięciu lub wciśnięciu uchwytu korek będzie się zamykał i otwierał. Z reguły dźwignia sterująca wymaga skrócenia - obcinamy ją więc nożycami, piłką do metalu bądź szlifierką.

Tak uzbrojoną umywalkę osadzamy na szafce albo mocujemy do ściany. Wężyki nakręcamy na odpowiednie końcówki przyłączeniowe, a na odpływie przytwierdzamy syfon łączący z kanalizacją. Przy mocowaniu wężyków nie można dopuścić do ich skręcenia - w końcowej fazie należy obcęgami przytrzymać metalowe okucie elastycznego przewodu i dopiero wtedy dokręcić nakrętkę. Uszczelnienia podłączenia wężyków są doczołowe, nie trzeba więc używać taśmy teflonowej ani pakuł.

Montaż baterii umywalkowej i wannowej - krok 10. Osadzamy baterię naścienną

Osadzamy baterię naścienną

Jeśli armatura naścienna była wstępnie przymierzana do końcówek przyłączeniowych, nie będziemy mieli problemów z ostatecznym jej zainstalowaniem. Mimośrodowe złącza wkręcamy z użyciem taśmy teflonowej - na taką głębokość, aby rozetki maskujące (przyłożone obok złączek) umożliwiły przykręcenie baterii. Możemy to zmierzyć, mocując nakrętkę baterii na wolny mimośród i zaznaczając np. flamastrem głębokość połączenia. Następnie, regulując wkręcenie mimośrodów, znajdujemy takie ich położenie, przy którym bez oporów można będzie nakręcić (ręką) obie nakrętki baterii, a ona sama przyjmie poziome położenie.

Ostateczne przytwierdzenie to nakręcenie ozdobnych rozetek na mimośrody, włożenie uszczelek pod nakrętki mocujące, dokręcenie ich ręką do oporu i dociągniecie naprzemiennie - po ½ obrotu - kluczem z ochronnymi nakładkami. Przed pierwszym uruchomieniem baterii warto odkręcić perlator, na którym mogłyby się zatrzymać zanieczyszczenia z instalacji. W bateriach wannowych podłączamy jeszcze wąż ze słuchawką oraz ewentualnie przykręcamy drążek do natrysku i sprawdzamy działanie przełącznika strumienia.

W taki sam sposób montujemy baterię do przyłączy kątowych - jeśli jest instalowana w pozycji stojącej - a jej położenie regulujemy, obracając przyłączami, które - po założeniu baterii - ostatecznie przykręcamy do brzegu wanny.

Redaktor: Cezary Jankowski
fot. otwierająca: jarmoluk / pixabay. com

Chcesz uzyskać dostęp do instrukcji obsługi? Tutaj znajdziesz całą dokumentację Twojego urządzenia, włącznie z instrukcją obsługi i montażu. Możesz przeglądać i pobrać instrukcję obsługi oraz inne dokumenty dotyczące Twojego urządzenia.

 • E-numer
 • Zaloguj się w My Siemens...

  Wyszukaj swoje urządzenie wpisując numer modelu (E-Nr)

  Wpisz numer modelu (E-Nr) urządzenia. Informacje te są niezbędne do zidentyfikowania Twojego urządzenia, aby baza danych mogła skierować Cię do właściwej dokumentacji. Numer E-Nr znajduje się na tabliczce znamionowej urządzenia. Numer składa się z dwóch liter na początku, po których następuje sekwencja cyfr i liter. Siemens Nr modelu zawsze zaczynają się od dwóch liter. Na końcu znajduje się „/”, a po nim jeszcze dwie cyfry jako dwa ostatnie znaki.

  Użytkownicy telefonów komórkowych: należy wykonać zdjęcie tabliczki znamionowej

  Jeśli korzystasz z telefonu komórkowego, możesz kliknąć ikonkę aparatu w polu poniżej, a następnie wykonaj zdjęcie tabliczki znamionowej a nasz system zidentyfikuje numer E-Nr i prześle prawidłowe dane. Inni użytkownicy mogą zapisać zdjęcie tabliczki znamionowej w komputerze, a następnie wybrać odpowiedni plik, aby system mógł rozpoznać numer E-Nr.

  więcej

  Jak mam znaleźć moje urządzenie?Jak mogę zlokalizować tabliczkę znamionową?

  Wybierz grupę, a następnie rodzaj swojego urządzenia.

  Zobaczysz kilka rysunków, na których została zaznaczona lokalizacja tabliczki znamionowej.

  Wybierz grupę urządzenia

  Serwisowe Centrum Wsparcia

  Oferujemy profesjonalne doradztwo. Dzięki nam masz pewność, że otrzymasz najlepszą opiekę.

 • Serwisowe Centrum Wsparcia
 • Jesteśmy do Twojej dyspozycji

  Nasz wykwalifikowany zespół specjalistów jest do Twojej dyspozycji i odpowie na wszystkie Twoje pytania. com/pl/serwis/kontakt">Skontaktuj się z nami.

  Skontaktuj się z nami w sprawie części zamiennych i akcesoriów

  Przyjazny zespół specjalistów marki Siemens jest do Twojej dyspozycji pod numerem 42 271 5555.

  Centrum Kontaktu pracuje od poniedziałku do piątku 8:00 - 20:00, w weekendy w godzinach 8:00 - 17:00. com/pl/sklep/wyszukaj-czesci">Wyszukaj części zamienne

  Serwis marki Siemens

  Odkryj nowe sposoby obsługi swojego urządzenia AGD marki Siemens dzięki Centrum Wsparcia. Internetowe Centrum Wsparcia marki Siemens oferuje szeroki zakres opcji, zapewniając przy tym najwyższy poziom obsługi.

  Dowiedz się więcej

  Innowacja

  Przełomowe technologie stają się tak intuicyjne, że zaczynają odmieniać Twój dom. Uprość swoją codzienność, inspirując się nowym sposobem życia. Innowacje marki Siemens – ciesz się przyszłością już dziś. com/pl/inspiracje/innowacja">Dowiedz się więcej

  Domowe inspiracje

  Poznaj fascynację miejską przestrzenią życiową, gdzie najnowsze wzornictwo łączy nowoczesność z tradycja i zaawansowaną technologią. Innowacja i wzornictwo: związek, który wciąż jest interpretowany na nowo przez wpływowych architektów. com/pl/inspiracje/wzornictwo/home-stories">Dowiedz się więcej

  Instrukcja montażu i konserwacji Hitachi Cp Aw2503

  Bezpośredni link do pobrania Instrukcja montażu i konserwacji Hitachi Cp Aw2503

  Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

  Ostatnia aktualizacja Instrukcja montażu i konserwacji Hitachi Cp Aw2503