Środki ostrożności i informacje o przepisach Ge Moisture Iq

Przy korzystaniu z produktów Ge Moisture IQ należy zawsze stosować środki ostrożności i przestrzegać wszystkich wskazówek dotyczących bezpieczeństwa zawartych w instrukcji użytkowania. Należy zachować szczególną ostrożność, aby uniknąć uszkodzenia produktu lub obrażeń ciała. Przed użyciem produktu Ge Moisture IQ należy zapoznać się z lokalnymi przepisami i przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa. Przestrzeganie tych przepisów pomoże w uniknięciu uszkodzeń produktu, obrażeń ciała lub innych problemów, które mogą wystąpić podczas korzystania z produktu.

Ostatnia aktualizacja: Środki ostrożności i informacje o przepisach Ge Moisture Iq

Prowadząc samochód musisz zachować ostrożność, a wręcz tę szczególną. Zastanawiasz się, co znaczy pojęcie „szczególna ostrożność”? I czy stosowanie się do tej zasady ma wpływ na odszkodowanie z OC lub AC? W naszym poradniku znajdziesz odpowiedzi na oba pytania.

Zachowanie w ruchu ulicznym zależy od twojej kondycji psychofizycznej, stanu pojazdu, pogody, pory roku i dnia, rodzaju i stanu drogi, innych uczestników ruchu oraz możliwych zagrożeń losowych lub stałych. O tych drugich informują np. znaki drogowe. W tak zmiennych warunkach ostrożność jest kluczowa, by zachować bezpieczeństwo i porządek na drodze. 

Szczególna ostrożność a zwykła – co mówi Kodeks? 

Co do zasady, siadając za kierownicą, powinieneś znać przepisy ruchu drogowego, umieć prowadzić auto, być wypoczęty i skupiony tylko na jeździe. Żadnych smsów, czytania za kierownicą czy innych rozpraszaczy. Pojazd, który prowadzisz, powinien być w dobrym stanie technicznym. Jeśli robisz regularnie przeglądy i masz aktualne badanie techniczne, to nie masz się o co martwić w tym temacie (więcej o badaniach i przeglądach technicznych przeczytasz w naszym artykule: Ile kosztuje przegląd samochodu? Sprawdź! ). W sumie… nic zaskakującego. 

I o to chodzi. Takie podejście świadczy o tym, że podstawy do zachowania ostrożności na drodze masz opanowane. Kodeks Drogowy wprowadza jednak dwa pojęcia dotyczące ostrożności – zwykłą i szczególną ostrożność. (art. 3 ust. 1 i art. 2 ust. 22 Prawa o Ruchu Drogowym). W dużym skrócie chodzi o taką jazdę, która nie zakłóca płynności ruchu i nie prowadzi do sytuacji niebezpiecznych. I o ile pojęcie ostrożności zwykłej jest dość ogólne, to szczególna ostrożność dotyczy konkretnych sytuacji. O czym za chwilę. 

Ważne: zasada zachowania ostrożności (w tym szczególnej) dotyczy wszystkich uczestników ruchu drogowego: pieszych, prowadzących pojazdy, pasażerów oraz osoby znajdujące się na drodze lub przy drodze (np. policjanci, pracownicy zarządów dróg itp. ). 

Szczególna ostrożność – konkretne sytuacje 

Sytuacje, w których powinno się zachować szczególną ostrożność, z grubsza można podzielić na dwie kategorie: te wynikające z oznaczeń na drodze i sytuacyjne. 

Czyli ostrożność szczególną zachowujesz, gdy mijasz ostrzegawczy znak drogowy oraz gdy zbliżasz się do migających na żółto sygnalizatorów. Ponadto jest szereg konkretnych przypadków na drodze, na które wskazuje Kodeks Drogowy:

 • manewry takie jak: włączanie się do ruchu, zmiana kierunku lub pasa jazdy, cofanie, wyprzedzanie,
 • zbliżanie się i przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych, skrzyżowania, przejazdy kolejowe i przejazdy rowerowe, 
 • przejeżdżanie obok oznakowanego przystanku, który nie znajduje się na chodniku, 
 • przejeżdżanie obok autobusów szkolnych, 
 • jazda obok lub za pojazdami oznaczonym literą „L”, 
 • omijanie pojazdów transportujących osoby niepełnosprawne lub dzieci i młodzież,
 • jazda pojazdem uprzywilejowanym lub wykonującym na drodze czynności drogowe.

Odszkodowanie z OC i AC a szczególna ostrożność 

Zachowanie szczególnej ostrożności czy ostrożności w ogóle jest przede wszystkim wymogiem prawnym. Może też być istotnym czynnikiem przy decyzji odszkodowawczej. Jeśli towarzystwo w ramach analizy zdarzenia dojdzie do wniosku, że brak szczególnej ostrożności przyczynił się do szkody, możesz mieć kłopoty. I tu uwaga: pojęcie ostrożności nie musi być tożsame z definicja w Kodeksie. W ubezpieczeniach chodzi o ostrożność należytą, która minimalizuje ryzyko wystąpienia szkody. Gdy jej brak ubezpieczyciel może odmówić wypłaty części lub całości odszkodowania z AC. Natomiast gdy chodzi o ubezpieczenie OC, towarzystwo może zwrócić się do ciebie z regresem (wnioskiem o zwrot) części lub całości wypłaconego odszkodowania. 

Nie ma jednej zasady, według której towarzystwa podchodzą do nienależytej ostrożności. Jeśli jednak nie chcesz mieć kłopotów z odszkodowaniem pamiętaj o:

 • dostosowaniu prędkości do panujących warunków (np. nie szarżuj na oblodzonej nawierzchni czy przy ograniczonej widoczności),
 • zmniejszeniu prędkości i ostrożnej jeździe, gdy mijasz znaki ostrzegawcze (np. uwaga dzikie zwierzęta, nierówna nawierzchnia),
 • jeździe pojazdem w dobrym stanie technicznym (pamiętaj o badaniach, ale też o dopasowanych do twojego modelu oponach).
 • PODSUMOWANIE:

 • Zasada zachowania ostrożności, w tym ostrożności szczególnej, jest wyrażona wprost w Kodeksie Drogowym. 
 • Szczególna ostrożność oznacza zwiększoną uwagę w ruchu ulicznym i dostosowanie się do zmiennych warunków na drodze tak, by móc szybko i odpowiednio reagować. 
 • Do zachowania ostrożności zobowiązani są nie tylko kierowcy, ale wszyscy uczestnicy ruchu drogowego.
 • Sytuacje, w których istotna jest szczególna ostrożność, są wymienione w Prawie o ruchu drogowym. 
 • Niezachowanie należytej ostrożności może być powodem odmówienia całości lub części odszkodowania z AC lub regresu z OC.
 • Zgodnie ze swoją misją, Redakcja Medonet. pl dokłada wszelkich starań, aby dostarczać rzetelne treści medyczne poparte najnowszą wiedzą naukową. Dodatkowe oznaczenie "Sprawdzona treść" wskazuje, że dany artykuł został zweryfikowany przez lekarza lub bezpośrednio przez niego napisany. Taka dwustopniowa weryfikacja: dziennikarz medyczny i lekarz pozwala nam na dostarczanie treści najwyższej jakości oraz zgodnych z aktualną wiedzą medyczną.

  Nasze zaangażowanie w tym zakresie zostało docenione m. in. przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia, które nadało Redakcji Medonet. pl honorowy tytuł Wielkiego Edukatora.

  Konsultacja merytoryczna:Lek. Aleksandra Witkowskaten tekst przeczytasz w 7 minutNapoje energetyczne zyskały popularność zwłaszcza wśród osób młodych, które szukają prostego sposobu na pobudzenie swojego organizmu o poranku. Ich działanie polega przede wszystkim na poprawieniu koncentracji, zdolności poznawczych oraz niwelowaniu uczucia zmęczenia. Napoje energetyzujące, czyli energetyki, mają zarówno swoich miłośników, jak i przeciwników, którzy podkreślają szkodliwy wpływ ich picia na zdrowie. Czy rzeczywiście ich spożywanie może mieć negatywne konsekwencje? Jakie są wady i zalety energetyków?

  BrunoWeltmann / Shutterstock

  • Czym są napoje energetyczne?
  • Napoje energetyczne – co kryje się w ich składzie? Napoje energetyczne – wartości odżywcze i kalorycznośćJak napoje energetyczne wpływają na organizm? Zalety napojów energetycznychWady napojów energetycznychNapoje energetyczne – przeciwwskazania i środki ostrożnościSkutki przedawkowania napojów energetycznychInterakcje napojów energetycznych z lekamiNapoje energetyczne – czy warto je pić?

  Czym są napoje energetyczne?

  Bezalkoholowe napoje energetyczne, nazywane także energetyzującymi bądź potocznie energetykami, mają za zadanie pobudzenie organizmu oraz zniwelowanie uczucia zmęczenia.

  Po tego typu produkty sięga się najczęściej po nieprzespanej nocy o poranku lub wieczorem, kiedy brakuje sił witalnych, a na liście obowiązków do wykonania nadal widnieje wiele pozycji. Energetyki cieszą się największym powodzeniem wśród młodzieży, a także osób dorosłych pracujących na kilka zmian.

   Zabójczy cukier - źródło energii, negatywny wpływ na zdrowie. Fakty na temat cukru

  Napoje energetyzujące po raz pierwszy pojawiły się na amerykańskich półkach sklepowych w 1949 r. pod nazwą Dr Enuf. Do Europy dotarły one niemal 30 lat później, lecz tego typu produkty zyskały największą popularność dopiero w roku 1987 po wprowadzeniu na rynek napoju przez austriacką firmę Red Bull GmbH. Do dziś jest ona najpopularniejszym w Polsce producentem energetyków.

  Działanie tego typu napojów jest spowodowane zawartością takich substancji jak:

  guarana, tauryna, kofeina, teina, wyciąg z żeń-szenia.

  Mają one duży wpływ na funkcjonowanie organizmu, jednak bardzo często ich stężenie w napoju jest o wiele większe niż w filiżance kawy czy herbaty. Z tego powodu nie należy spożywać ich w zbyt dużych ilościach.

  Czerwona herbata - rodzaje, właściwości, przeciwwskazania. Jak parzyć czerwoną herbatę?

  Co więcej, warto zapoznać się ze składem konkretnych produktów i ocenić, czy energetyki rzeczywiście są odpowiednim napojem dla każdego oraz czy warto po nie sięgać.

  Napoje energetyczne – co kryje się w ich składzie?

  Tak jak większość przetworzonych produktów spożywczych, tak w przypadku napojów energetyzujących można znaleźć w sklepach zarówno te z prostym oraz krótkim składem, jak i takie z o wiele dłuższym. W energetykach z najkrótszą listą komponentów można znaleźć na przykład:

  wodę, sok z cytryny, kofeinę pozyskaną z ziaren kawy, ekstrakt z guarany, dwutlenek węgla.

  W sklepach dostępnych jest także wiele znacznie gorszej jakości produktów, które zawierają dodatkowo:

  kwas cytrynowy, cytrynian sodu, kwas sorbowy, sztuczne barwniki, sorbinian potasu, substancje zagęszczające, cukier, syrop glukozowo-fruktozowy, sacharozę, węglan magnezu.

  Jak widać po niektórych napojach energetyzujących, ich produkowanie bez dodatku sztucznych konserwantów, barwników, substancji słodzących, regulatorów kwasowości i aromatów, dlatego nie warto sięgać po te, których skład zajmuje całe opakowanie.

  Słodziki - naturalne, syntetyczne, znaczenie dla cukrzyków. Rodzaje słodzików naturalnych

  Napoje energetyczne – wartości odżywcze i kaloryczność

  Tak jak wszystkie napoje z dodatkiem cukru bądź miodu, napoje energetyzujące dostarczają wyłącznie węglowodanów. W porcji tego typu produktu nie znajduje się ani 1 g białka, tłuszczu czy błonnika. Nie jest to zatem napój, który dostarczy organizmowi cennych wartości odżywczych.

  Mimo 100 proc. udziału węglowodanów w składzie płynu nie jest on w stanie zapełnić zbyt dużego zapotrzebowania na nie. Co więcej, istnieje o wiele lepsza alternatywa na dostarczenie organizmowi tego składnika – odpowiedni będzie dowolny posiłek w postaci stałej.

  Napoje są trawione przez układ pokarmowy błyskawicznie, nie zapewniają uczucia sytości i nie zaspokajają głodu. Nie mają one zatem wartości odżywczej. Są za to dość kaloryczne, ponieważ w 100 ml energetyka średnio znajduje się od 45 do 90 kcal.

  Obecnie można jednak znaleźć na rynku coraz więcej propozycji produktów zawierających 0 kcal, w których składzie zastąpiono cukier erytrytolem bądź innymi słodzikami. Jest to dobra propozycja dla osób, które od czasu do czasu chcą sięgnąć po pobudzający napój, lecz nie lubią „pić kalorii”.

  Jak napoje energetyczne wpływają na organizm?

  Spożywanie napojów energetyzujących jest popularne wśród osób, które cenią tego typu produkty za działanie pobudzające oraz niwelujące senność odczuwają w ciągu dnia. Jest to jednak nadal bardzo kontrowersyjny temat wywołujący dyskusje na temat zalet i wad spożywania energetyków. pl/zdrowe-odzywianie/milosc-do-kawy-zapisana-w-genach/n2ph2k3" rel="nofollow noopener noreferrer" target="_blank">Czy miłość do kawy jest zapisana w genach?

  Zalety napojów energetycznych

  Wśród niewątpliwych zalet spożywania napojów energetycznych należy wymienić ich działanie pobudzające. Dzięki temu dana osoba jest bardziej produktywna, pracuje wydajniej i jest w stanie wykonać więcej obowiązków w krótkim czasie.

  Jest to także często wybierane remedium na odczuwane efekty nieprzespanej nocy bądź wielogodzinnej, wyczerpującej pracy. pl/zdrowe-odzywianie/zdrowa-dieta/wiosenne-przebudzenie-w-kuchni-co-jesc-zeby-przetrwac-przesilenie-wiosenne/nllyvk3" rel="nofollow noopener noreferrer" target="_blank">Wiosenne przebudzenie w kuchni - co jeść, żeby przetrwać przesilenie wiosenne?

  Wady napojów energetycznych

  Jeszcze kilka lat temu przeciwnicy spożywania napojów energetycznych podkreślali przede wszystkim dużą zawartość substancji słodzących oraz sztucznych dodatków w tego typu produktach.

  Mimo że dziś na półkach sklepowych można znaleźć o wiele więcej energetyków niezawierających cukru, to ich skład wciąż pozostawia wiele do życzenia. O wiele lepszą alternatywą jest sięgnięcie po filiżankę kawy, która nie zawiera sztucznych barwników, słodzików, konserwantów i regulatorów kwasowości. pl/produkty-spozywcze/napoje/kawa-mrozona-wlasciwosci-zdrowotne-oraz-zastosowanie/ffyn5e1" rel="nofollow noopener noreferrer" target="_blank">Kawa mrożona - właściwości i zastosowanie

  Największą wadą napojów energetycznych jest paradoksalnie ich silne działanie. Osoby wrażliwe na kofeinę, guaranę czy taurynę mogą przypłacić wypicie słodkiego płynu złym samopoczuciem, drgawkami, wymiotami czy zawrotami głowy.

  Jeszcze groźniejsze jest uzależnienie od napojów energetyzujących – sięganie po nie bezwiednie i traktowanie jak sposób na nawodnienie organizmu. Wówczas nawet u zdrowych osób z czasem mogą wystąpić działania niepożądane, niezwykle groźne dla organizmu. pl/produkty-spozywcze/owoce/nie-popijaj-owocow-woda-prawda-czy-mit-ekspert-wyjasnia/qfmrh58" rel="nofollow noopener noreferrer" target="_blank">Nie popijaj owoców wodą - czy ta babcina rada ma sens?

  Kolejną wadą jest także kaloryczność większości napojów energetyzujących. Osoby, którym zależy na zdrowym odżywianiu, zbilansowanej diecie i nieprzekraczaniu zapotrzebowania kalorycznego, nie powinny spożywać energy-drinków ze względu na ich dużą wartość energetyczną w porównaniu do wody, kawy czy herbaty. pl/produkty-spozywcze/napoje/kawa-z-cykorii-wlasciwosci-zdrowotne-napoju/zskq16t" rel="nofollow noopener noreferrer" target="_blank">Dlaczego warto pić kawę z cykorii?

  Napoje energetyczne – przeciwwskazania i środki ostrożności

  Mimo że napoje energetyzujące są przeznaczone dla osób dorosłych, to ze względu na brak zawartości alkoholu w ich składzie, często sprzedawane są także dzieciom i młodzieży szkolnej. Niestety osoby poniżej 18 r. życia nie powinny pić energetyków ani żadnych innych produktów z dużą zawartością kofeiny.

  Po tego typu produkty nie należy sięgać także w okresie ciąży i karmienia piersią. Energetyki powinny wykluczyć również osoby zmagające się z cukrzycą – dotyczy to zwłaszcza napojów z dodatkiem cukru oraz szkodliwych dla zdrowia substancji słodzących. pl/zdrowe-odzywianie/zdrowa-dieta/czy-picie-kawy-zmniejsza-ryzyko-cukrzycy-i-pomaga-tez-obnizyc-cisnienie-krwi/nlwzs6j" rel="nofollow noopener noreferrer" target="_blank">Czy picie kawy zmniejsza ryzyko cukrzycy i pomaga obniżyć ciśnienie?

  Ze względu na silne działanie pobudzające spowodowane zawartością kofeiny, tauryny czy guarany, po napoje energetyzujące nie mogą sięgać osoby leczące się na nadciśnienie tętnicze. Tak samo w przypadku pacjentów zmagających się z arytmią serca, chorobą wieńcową czy miażdżycą. Jest to też produkt zakazany w diecie osób po przebytym zawale serca lub udarze mózgu, a także tych, u których ryzyko wystąpienia tych przypadłości jest zwiększone.

  Trzeba także pamiętać, że nawet u osób zdrowych picie energetyków może wywołać niepożądane działanie, zwłaszcza jeśli przekroczy się maksymalną dopuszczalną dawkę kofeiny. Wynosi ona około 400 mg. Tymczasem w porcji napoju energetycznego może znajdować się nawet około 160 mg. pl/produkty-spozywcze/ziola/10-wlasciwosci-marihuany-co-cie-zniszczy-a-co-uleczy/87qggsm" rel="nofollow noopener noreferrer" target="_blank">10 właściwości cukrzycy. Co cię zniszczy, a co uleczy?

  Skutki przedawkowania napojów energetycznych

  Przedawkowanie napoju energetyzującego może prowadzić do wielu poważnych dla zdrowia skutków, na przykład:

  zaburzeń pracy serca, skoku ciśnienia tętniczego, zawrotów głowy, odwodnienia organizmu, zawału serca, wymiotów, drgawek, halucynacji, stanów lękowych, bezsenności, obrzęku języka, problemów z oddychaniem, utraty przytomności.

  Z tego powodu nie wolno przekraczać dziennej zalecanej dawki kofeiny, tauryny i guarany zawartych w napojach energetyzujących. Nie należy także sięgać po nie zbyt często, aby nie zaburzać pracy organizmu. Warto także zwracać uwagę na skład produktu oraz zawartość w nich substancji o silnym działaniu pobudzającym. pl/zdrowe-odzywianie/zasady-zdrowego-odzywiania/co-pic-zamiast-kawy-napoje-energetyczne-o-zdrowotnych-wlasciwosciach/4tez7zj" rel="nofollow noopener noreferrer" target="_blank">Co pić zamiast kawy? Napoje energetyczne o zdrowotnych właściwościach

  Interakcje napojów energetycznych z lekami

  Ze względu na skład napojów energetyzujących oraz możliwe skutki uboczne ich spożywania, nie należy łączyć tego typu produktów z lekami:

  psychotropowymi, na nadciśnienie tętnicze, obniżającymi poziomu cukru we krwi, zwalczającymi katar, antybiotykami, środkami uspokajającymi, tabletkami wspomagającymi pracę serca.

  Trzeba pamiętać o tym, że jeżeli przyjmuje się jakiekolwiek leki na stałe, przed spożyciem napoju energetyzującego należy skonsultować się z lekarzem, by zyskać pewność, że nie dojdzie do interakcji z lekarstwami.

  Napoje energetyczne – czy warto je pić?

  Po napoje energetyzujące najczęściej sięga się w skrajnych sytuacjach, gdy filiżanka kawy bądź mocnej herbaty nie wystarcza do zniwelowania uczucia zmęczenia oraz poprawy koncentracji. Trzeba jednak pamiętać, że duża zawartość substancji czynnych w energetykach sprawia, że bardzo łatwo je przedawkować i wywołać w swoim organizmie groźne dla zdrowia skutki uboczne. pl/zdrowe-odzywianie/zasady-zdrowego-odzywiania/najgorsze-nawyki-przed-zasnieciem/7xnql1v" rel="nofollow noopener noreferrer" target="_blank">Najgorsze nawyki przed zaśnięciem

  Po tego typu produkty należy sięgać jak najrzadziej i traktować to jako ostateczność. Wówczas warto wybrać także napój z prostym składem, bez substancji słodzących oraz z ekstraktami pochodzenia naturalnego. W razie jakichkolwiek wątpliwości bądź niepokojących symptomów po wypiciu energetyków należy skonsultować się lekarzem.

  Warto także dbać o odpowiednią ilość snu, nawodnienie organizmu oraz zbilansowaną dietę, które pozwolą na wzmocnienie organizmu oraz zapewnią niezbędną dawkę energii na co dzień.

   • https://www. pl/dietetyka/napoje-energetyzujace-co-to-takiego/
   • https://www. pl/poradnik/zdrowe-odzywianie/sie-kryje-napojach-energetyzujacych/
   • https://www. pl/jak-zrobic-samemu-napoj-izotoniczny-i-napoj-energetyzujacy-przepis/
   • https://czytamyetykiety. pl/blog/porownanie-produktow/napoje-energetyczne/
   • https://www. pl/odzywianie/przeglad-napojow-energetyzujacych/
   • napoje energetycznenapoje gazowanesłodkie napojenapoje

     Imbir - właściwości lecznicze. Czy imbir można przedawkować?

     Imbir jest korzenną przyprawą pochodzącą z Azji. Imbir od tysiącleci wykorzystywany jest również jako roślina lecznicza. Ma szerokie spektrum zastosowania...

     Marcin Łukasz Makowski

     Konwalia majowa - właściwości lecznicze, zastosowanie, działania niepożądane. Czy konwalia majowa jest trująca?

     Konwalia majowa (Convallaria majalis) to często uprawiana roślina ogrodowa. W maju i czerwcu można ją znaleźć także w lasach. Jest byliną z rodziny szparagowatych...

     Hanna Turlewicz-Podbielska

     Bakopa - właściwości prozdrowotne, dawkowanie, interakcje z lekami

     Bakopa drobnolistna (Bacopa monnieri), lokalnie znana jako Brahmi, jest jednym z ziół ajurwedyjskich, cieszącym się szerokim zainteresowaniem. Uważana jest za...

     Witamina B6 - właściwości, skutki niedoboru i przedawkowanie

     Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Występuje w wielu produktach spożywczych i rzadko kiedy stwierdza się jej niedobór. Mimo to...

     Redakcja Medonet

     Witamina A - rola w organizmie, naturalne źródła, objawy niedoboru i przedawkowania

     Witamina A to tak naprawdę kilka związków organicznych z grupy retinoidów. Najważniejsze z nich to rozpuszczalne w tłuszczach retinol i beta-karoten. W organizmie...

     Marta Tomaszewska

     Witamina K - właściwości, naturalne źródła, skutki niedoboru i przedawkowania

     Witamina K to witamina, o której nie mówi się zbyt często. A szkoda. Witamina K jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Odpowiada nie tylko za...

     Grażyna Suchora

     Beta-karoten - źródła, wpływ na organizm, skutki niedoboru i przedawkowania

     Beta-karoten - uważasz, że pomoże Ci zachować zdrowie i promienny wygląd? Możesz się bardzo pomylić. Powszechnie się uważa, że beta-karoten jest źródłem młodości...

     Lidia Banach

     Te napoje podnoszą poziom cholesterolu. Pij je z umiarem

     Cholesterol to substancja tłuszczowa, która odkłada się w naczyniach krwionośnych i utrudnia czynności pracy serca. Zbyt duża ilość tego związku może prowadzić...

     Ada Gryning

     Te trzy napoje zrujnują twoje żyły i przyczynią się do powstania żylaków. Lepiej je odstaw

     To, co jemy i pijemy ma wpływ na cały nasz organizm. Są takie napoje, które pite w nadmiarze wpływają niekorzystnie na stan naszych żył, prowadząc do powstania...

     Magda Ważna

     Napoje, które podnoszą ryzyko zawału serca

     Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia zawału serca, często stosuje się restrykcyjne diety, które polegają na wyeliminowaniu tłustych mięs i wędlin, serów,...

     Jadwiga Goniewicz

  Baza wiedzy karta charakterystyk – środki ostrożności

  Zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia i zwroty wskazujące środki ostrożności są kodowane za pomocą wyjątkowego kodu alfanumerycznego, który składa się z jednej litery i trzech cyfr, jak poniżej:

  • litera „H” (jak „zwrotów wskazujących rodzaj zagrożenia”) lub „P” (jak „zwroty wskazujące środki ostrożności”). Proszę zauważyć, że zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia przeprowadzone przez DSD i DPD, ale które nie są uwzględnione w GHS są zakodowane jako „EUH”.
  • cyfra wskazująca rodzaj zagrożenia, np. „2” dla zagrożeń fizycznych;
  • dwa numery odpowiadające sekwencyjnemu numerowaniu zagrożeń, jak wybuchowość (kody od 200 do 210), palność (kody (od 220 do 230) itp.

  Etykiety powinny zawierać odpowiednie zwroty wskazujące środki ostrożności (artykuł 22 CLP), które doradzają na temat środków zaradczych, aby zapobiec lub zminimalizować niekorzystne skutki dla zdrowia ludzi lub środowiska wynikające z zagrożeń powodowanych przez substancje lub mieszaniny. Kompletny zestaw zwrotów wskazujących środki ostrożności dotyczących każdej określonej klasyfikacji jest podawany w tabelach wskazujących elementy etykiet wymagane dla każdej klasy zagrożenia w częściach od 2 do 5 załącznika I do CLP.

  Zwroty wskazujące środki ostrożności należy wybierać zgodnie z artykułem 28 i z częścią 1 załącznika IV do CLP. Przy każdym wyborze należy wziąć również pod uwagę używane zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia i korzystanie zgodne z przeznaczeniem lub użycie substancji lub mieszanin. Normalnie nie więcej niż sześć zwrotów wskazujących środki ostrożności powinno pojawić się na etykiecie, chyba że wymaga tego charakter i stopień zagrożeń. Aby zapewnić pomoc w wyborze najbardziej odpowiednich zwrotów wskazujących środki ostrożności, zapewnimy dalsze wskazówki w odpowiednich akapitach.

  Część 2 załącznika IV do CLP zawiera prawidłowe słownictwo zwrotów wskazujących środki ostrożności, jak powinny się pojawić na etykietach. Na etykiecie zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia muszą być podane razem z zwrotami wskazującymi środki ostrożności w tym samym języku.

  Zmiany w zwrotach wskazujących środki ostrożności

  Zmieniony wykaz zwrotów wskazujących środki ostrożności zawiera nowe lub zmienione zwroty, zaznaczone na czerwono, które zgodnie z rozporządzeniem Komisji (UE) nr 2019/521 obowiązują od 17 października 2020 r.

  Aby zapewnić spójność między etykietami i kartami charakterystyk, ważne jest, by również zaktualizować karty charakterystyk, gdy zmieniono etykiety!

  EN I DE I FR I ES I IT I PL I CS I RO I SL I SK I HU

  Pełna lista zwrotów wskazujących środki ostrożności

  Obowiązuje od 17 października 2020 r.

  P101 – W razie konieczności zasięgnięcia porady lekarza należy pokazać pojemnik lub etykietę.

  P102 – Chronić przed dziećmi.

  P103 – Uważnie przeczytać wszystkie instrukcje i zastosować się do nich

  P201 – Przed użyciem zapoznać się ze specjalnymi środkami ostrożności.

  P202 – Nie używać przed zapoznaniem się i zrozumieniem wszystkich środków bezpieczeństwa.

  P210 – Przechowywać z dala od źródeł ciepła, gorących powierzchni, źródeł iskrzenia, otwartego ognia i innych źródeł zapłonu. Nie palić.

  P211 – Nie rozpylać nad otwartym ogniem lub innym źródłem zapłonu.

  P212 – Unikać ogrzewania pod zamknięciem lub w sytuacji zmniejszonej zawartości środka odczulającego.

  P220 – Trzymać z dala od odzieży i innych materiałów zapalnych.

  P222 – Nie dopuszczać do kontaktu z powietrzem.

  P223 – Nie dopuszczać do kontaktu z wodą.

  P230 – Przechowywać produkt zwilżony….

  P231 – Używać i przechowywać zawartość w atmosferze obojętnego gazu/…

  P232 – Chronić przed wilgocią.

  P233 – Przechowywać pojemnik szczelnie zamknięty.

  P234 – Przechowywać wyłącznie w oryginalnym opakowaniu.

  P235 – Przechowywać w chłodnym miejscu.

  P240 – Uziemić i połączyć pojemnik i sprzęt odbiorczy.

  P241 – Używać [elektrycznego/wentylującego/oświetleniowego/…/] przeciwwybuchowego sprzętu.

  P242 – Używać wyłącznie nieiskrzących narzędzi.

  P243 – Przedsięwziąć środki ostrożności zapobiegające statycznemu rozładowaniu.

  P244 – Chronić zawory i przyłącza przed olejem i tłuszczem.

  P250 – Nie poddawać szlifowaniu/wstrząsom/tarciu/….

  P251 – Nie przekłuwać ani nie spalać, nawet po zużyciu.

  P260 – Nie wdychać pyłu/dymu/gazu/mgły/par/rozpylonej cieczy.

  P261 – Unikać wdychania pyłu/dymu/gazu/mgły/par/ rozpylonej cieczy.

  P262 – Nie wprowadzać do oczu, na skórę lub na odzież.

  P263 – Unikać kontaktu w czasie ciąży i podczas karmienia piersią.

  P264 – Dokładnie umyć … po użyciu.

  P270 – Nie jeść, nie pić i nie palić podczas używania produktu.

  P271 – Stosować wyłącznie na zewnątrz lub w dobrze wentylowanym pomieszczeniu

  P272 – Zanieczyszczonej odzieży ochronnej nie wynosić poza miejsce pracy.

  P273 – Unikać uwolnienia do środowiska.

  P280 – Stosować rękawice ochronne/odzież ochronną/ochronę oczu/ochronę twarzy/ochronę słuchu/…

  P282 – Nosić rękawice izolujące od zimna oraz albo maski na twarz albo ochronę oczu.

  P283 – Nosić odzież ognioodporną lub opóźniającą zapalenie.

  P284 – [W przypadku nieodpowiedniej wentylacji] stosować indywidualne środki ochrony dróg oddechowych.

  P231 + P232 – Używać i przechowywać zawartość w atmosferze obojętnego gazu/…. Chronić przed wilgocią.

  P301 – W PRZYPADKU POŁKNIĘCIA:

  P302 – W PRZYPADKU KONTAKTU ZE SKÓRĄ:

  P303 – W PRZYPADKU KONTAKTU ZE SKÓRĄ (lub z włosami):

  P304 – W PRZYPADKU DOSTANIA SIĘ DO DRÓG ODDECHOWYCH:

  P305 – W PRZYPADKU DOSTANIA SIĘ DO OCZU:

  P306 – W PRZYPADKU KONTAKTU Z ODZIEŻĄ:

  P308 – W PRZYPADKU narażenia lub styczności:

  P310 – Natychmiast skontaktować się z OŚRODKIEM ZATRUĆ/lekarzem/…

  P311 – Skontaktować się z OŚRODKIEM ZATRUĆ/ lekarzem/…

  P312 – W przypadku złego samopoczucia skontaktować się z OŚRODKIEM ZATRUĆ/lekarzem/…

  P313 – Zasięgnąć porady/zgłosić się pod opiekę lekarza.

  P314 – W przypadku złego samopoczucia zasięgnąć porady/zgłosić się pod opiekę lekarza.

  P315 – Natychmiast zasięgnąć porady/zgłosić się pod opiekę lekarza.

  P320 – Pilnie zastosować określone leczenie (patrz … na etykiecie).

  P321 – Zastosować określone leczenie (patrz … na etykiecie).

  P330 – Wypłukać usta.

  P331 – NIE wywoływać wymiotów.

  P332 – W przypadku wystąpienia podrażnienia skóry:

  P333 – W przypadku wystąpienia podrażnienia skóry lub wysypki:

  P334 – Zanurzyć w zimnej wodzie [lub owinąć mokrym bandażem].

  P335 – Nie związaną pozostałość strzepnąć ze skóry.

  P336 – Rozmrozić oszronione obszary letnią wodą. Nie trzeć oszronionego obszaru.

  P337 – W przypadku utrzymywania się działania drażniącego na oczy:

  P338 – Wyjąć soczewki kontaktowe, jeżeli są i można je łatwo usunąć. Nadal płukać.

  P340 – Wyprowadzić lub wynieść poszkodowanego na świeże powietrze i zapewnić mu warunki do swobodnego oddychania.

  P342 – W przypadku wystąpienia objawów ze strony układu oddechowego:

  P351 – Ostrożnie płukać wodą przez kilka minut.

  P352 – Umyć dużą ilością wody/…

  P353 – Spłukać skórę pod strumieniem wody [lub prysznicem].

  P360 – Natychmiast spłukać zanieczyszczoną odzież i skórę dużą ilością wody przed zdjęciem odzieży.

  P361 – Natychmiast zdjąć całą zanieczyszczoną odzież.

  P362 – Zdjąć zanieczyszczoną odzież.

  P363 – Wyprać zanieczyszczoną odzież przed ponownym użyciem.

  P364 – I wyprać przed ponownym użyciem.

  P370 – W przypadku pożaru:

  P371 – W przypadku poważnego pożaru i dużych ilości:

  P372 – Zagrożenie wybuchem.

  P373 – NIE gasić pożaru, jeżeli ogień dosięgnie materiały wybuchowe

  P375 – Z powodu ryzyka wybuchu gasić pożar z odległości.

  P376 – Jeżeli jest to bezpieczne zahamować wyciek.

  P377 – W przypadku płonięcia wyciekającego gazu: Nie gasić, jeżeli nie można bezpiecznie zahamować wycieku.

  P378 – Użyć… do gaszenia.

  P380 – Ewakuować teren.

  P381 – W przypadku wycieku wyeliminować wszystkie źródła zapłonu.

  P390 – Usunąć wyciek, aby zapobiec szkodom materialnym.

  P391 – Zebrać wyciek.

  P301 + P310 – W PRZYPADKU POŁKNIĘCIA: Natychmiast skontaktować się z OŚRODKIEM ZATRUĆ/ lekarzem/…

  P301 + P312 – W PRZYPADKU POŁKNIĘCIA: W przypadku złego samopoczucia skontaktować się z OŚRODKIEM ZATRUĆ/lekarzem/…

  P301 + P330 + P331 – W PRZYPADKU POŁKNIĘCIA: wypłukać usta. NIE wywoływać wymiotów.

  P302 + P334 – W PRZYPADKU KONTAKTU ZE SKÓRĄ: Zanurzyć w zimnej wodzie lub owinąć mokrym bandażem.

  P302 + P352 – W PRZYPADKU KONTAKTU ZE SKÓRĄ: Umyć dużą ilością wody/…

  P303 + P361 + P353 – W PRZYPADKU KONTAKTU ZE SKモRĄ (lub z włosami): Natychmiast zdjąć całą zanieczyszczoną odzież. Spłukać skórę pod strumieniem wody [lub prysznicem].

  P304 + P340 – W PRZYPADKU DOSTANIA SIĘ DO DRÓG ODDECHOWYCH: wyprowadzić lub wynieść poszkodowanego na świeże powietrze i zapewnić mu warunki do swobodnego oddychania.

  P305 + P351 + P338 – W PRZYPADKU DOSTANIA SIĘ DO OCZU: Ostrożnie płukać wodą przez kilka minut. Wyjąć soczewki kontaktowe, jeżeli są i można je łatwo usunąć.

  P306 + P360 – W PRZYPADKU KONTAKTU Z ODZIEŻĄ: natychmiast spłukać zanieczyszczoną odzież i skórę dużą ilością wody przed zdjęciem odzieży.

  P308 + P311 – W przypadku narażenia lub styczności: Skontaktować się z OŚRODKIEM ZATRUĆ/lekarzem/…

  P308 + P313 – W przypadku narażenia lub styczności: Zasięgnąć porady/zgłosić się pod opiekę lekarza.

  P332 + P313 – W przypadku wystąpienia podrażnienia skóry: Zasięgnąć porady/zgłosić się pod opiekę lekarza.

  P333 + P313 – W przypadku wystąpienia podrażnienia skóry lub wysypki: Zasięgnąć porady/zgłosić się pod opiekę lekarza.

  P337 + P313 – W przypadku utrzymywania się działania drażniącego na oczy: Zasięgnąć porady/zgłosić się pod opiekę lekarza.

  P342 + P311 – W przypadku wystąpienia objawów ze strony układu oddechowego: Skontaktować się z OŚRODKIEM ZATRUĆ/lekarzem/…

  P361 + P364 – Natychmiast zdjąć całą zanieczyszczoną odzież i wyprać przed ponownym użyciem.

  P362 + P364 – Zanieczyszczoną odzież zdjąć i wyprać przed ponownym użyciem.

  P370 + P376 – W przypadku pożaru: Jeżeli jest to bezpieczne zahamować wyciek.

  P370 + P378 – W przypadku pożaru: Użyć… do gaszenia.

  P370 + P380 + P375 – W przypadku pożaru: Ewakuować teren. Z powodu ryzyka wybuchu gasić pożar z odległości.

  P371 + P380 + P375 – W przypadku poważnego pożaru i dużych ilości: Ewakuować teren.

  P401 – Przechowywać zgodnie z ….

  P402 – Przechowywać w suchym miejscu.

  P403 – Przechowywać w dobrze wentylowanym miejscu.

  P404 – Przechowywać w zamkniętym pojemniku.

  P405 – Przechowywać pod zamknięciem.

  P406 – Przechowywać w pojemniku odpornym na korozję /… o odpornej powłoce wewnętrznej.

  P407 – Zachować szczelinę powietrzną pomiędzy stosami lub paletami.

  P410 – Chronić przed światłem słonecznym.

  P411 – Przechowywać w temperaturze nieprzekraczającej … o C/… o F.

  P412 – Nie wystawiać na działanie temperatury przekraczającej 50 o C/122 o F.

  P413 – Przechowywać luzem masy przekraczające … kg/… funtów w temperaturze nieprzekraczającej … o C/… o F.

  P420 – Przechowywać oddzielnie.

  P402 + P404 – Przechowywać w suchym miejscu. Przechowywać w zamkniętym pojemniku.

  P403 + P233 – Przechowywać w dobrze wentylowanym miejscu. Przechowywać pojemnik szczelnie zamknięty.

  P403 + P235 – Przechowywać w dobrze wentylowanym miejscu. Przechowywać w chłodnym miejscu.

  P410 + P403 – Chronić przed światłem słonecznym. Przechowywać w dobrze wentylowanym miejscu.

  P410 + P412 – Chronić przed światłem słonecznym. Nie wystawiać na działanie temperatury przekraczającej 50 o C/122 o F.

  P501 – Zawartość/pojemnik usuwać do …

  P502 – Przestrzegać wskazówek producenta lub dostawcy dotyczących odzysku lub wtórnego wykorzystania.

  P503 – Przestrzegać wskazówek producenta/ dostawcy/… dotyczących unieszkodliwienia/ odzysku/recyklingu

  Pobieranie listy obowiązujących zwrotów wskazujących środki ostrożności

  Oferowane usługi

  • Tłumaczenie karty charakterystyki
  • Sprawdzenie, aktualizacja kart charakterystyk
  • Kompilacja, tworzenie karty charakterystyki
  • Usługi ekspresowe dotyczące kart charakterystyk wykonywane w 24 godziny
  • Tworzenie projektu etykiety

  Użyteczne informację

  • Oznakowanie CLP w praktyce
  • Elementy etykiety karty charakterystyki
  • Piktogram zagrożeniu
  • Zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia H

  Środki ostrożności i informacje o przepisach Ge Moisture Iq

  Bezpośredni link do pobrania Środki ostrożności i informacje o przepisach Ge Moisture Iq

  Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

  Ostatnia aktualizacja Środki ostrożności i informacje o przepisach Ge Moisture Iq